Centrum Mieroszewskiego (dawne Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia) sporządziło raport na podstawie zleconego sondażu, obrazujący jaki jest stosunek Ukraińców do Polski i Polaków pół roku po rozpoczęciu obecnej pełnoskalowej rosyjskiej zbrodniczej inwazji na Ukrainę.
Cały raport zostanie opublikowany we wrześniiu, ale Centrum przedstawiło juz jego fragmenty.
Na przykład – po 24 lutego tego roku, jak wynika z sondażu, 73 proc. Ukraińców zmieniło zdanie o Polsce na lepsze, a 88 proc. Ukraińców zmieniło zdanie o Rosji na gorsze.
Jak Ukraińcy zmienili swoje zdanie o Polakach, Niemcach i Rosjanach po 24 lutego 2022? Szczególną uwagę zwraca ogromny przypływ sympatii do Polaków.
Więcej: https://t.co/iP5WHjkLuJ
Cały raport już we wrześniu!#RaportMieroszewskiego pic.twitter.com/bGwEJDy2nr— Centrum Mieroszewskiego (@MieroszewskiPL) August 24, 2022
W efekcie, 83 proc. respondentów ma bardzo dobrą lub dobrą opinię o Polakach,
Polska cieszy się obecnie ogromną sympatią na Ukrainie, jak pokazują nasze badania. Rzecz nie do przecenienia. https://t.co/PWk4n3l0cd
— Ernest Wyciszkiewicz (@E_Wyciszkiewicz) August 24, 2022
29% Ukraińców widziałoby przyszłe relacje polsko-ukraińskie jako wspólnotę dwóch państw z symboliczną granicą i uzgadnianą polityką zagraniczną, 40 proc. widzi Polskę i Ukrainę jako dobrych, przyjaznych sąsiadów.
29% Ukraińców widziałoby przyszłe relacje polsko-ukraińskie jako wspólnotę dwóch państw z symboliczną granicą i uzgadnianą polityką zagraniczną.
Więcej: https://t.co/iP5WHjkLuJCały raport już we wrześniu!#RaportMieroszewskiego pic.twitter.com/Zsd2VhVMAY
— Centrum Mieroszewskiego (@MieroszewskiPL) August 24, 2022
To są bardzo ciekawe wyniki – prawie 30% Ukraińców chciałoby modelu "szwedzko-norweskiego" w relacjach między Polską a Ukrainą, a trwałego sojuszu – kolejnych 30%. Cały sondaż @MieroszewskiPL pokazuje, z jakim momentem historycznym mamy do czynienia. https://t.co/UZQHM52slJ
— Łukasz Adamski (@LukaszAdamskiPL) August 24, 2022
77 proc. Ukraińców słyszało o rzezi wołyńskie. Większość Ukraińców opowiedziało się za interpretacjami odrzucającymi wyłączną odpowiedzialność UPA za Rzeź Wołyńską (42 proc. – trudno powiedzieć, 9 proc. – mordy na polskich mieszkańcach Wołynia i Galicji przeprowadzone przez niektóre oddziały UPA wbrew dowództwu UPA, 9 proc. – wzajemne mordy polskich i ukraińskich chłopów, 27 proc. – wojna polskich i ukraińskich organizacji podziemnych, których ofiarą padała ludnośc cywilna po obu stronach, 8 proc. – samoobrona Ukraińców). 59 proc. Ukraińców zgadza się na powstanie cmentarzy ofiar zbrodni wołyńskiej, ale z zastrzeżeniami.
59% Ukraińców zgadza się na powstanie cmentarzy ofiar Rzezi Wołyńskiej, z informacjami, iż Polaków pomordowała UPA, ale zazwyczaj zastrzegają, że w Polsce na grobach Ukraińców, którzy zginęli z rąk polskiego podziemia, też mają się znaleźć informacje o sprawcach tych zabójstw. https://t.co/eUWYcIXJRs
— Łukasz Adamski (@LukaszAdamskiPL) August 24, 2022
Z badań wynika także, że 38 proc. Ukraińców uważa, że rola Polaków w historii Ukrainy do II wojny światowej była głównie negatywna, a potem głównie pozytywna.
Z badań wynika także, że według 38 proc. ankietowanych rola Polaków w historii Ukrainy, "do II wojny światowej była głównie negatywna, a potem głównie pozytywna".
👇https://t.co/RFJ9dngmzl— Centrum Mieroszewskiego (@MieroszewskiPL) August 25, 2022
18 proc. respondentów deklaruje, że ma polskich krewnych, głównie wśród obywateli ukraińskich polskiego pochodzenia.
Sondaż ujawnił szczególnie dużo rodzinnych związków Ukraińców z Polakami w Galicji (obwód lwowski, iwanofrankiwski i tarnopolski) oraz na Wołyniu, Podolu i Kijowszczyźnie. https://t.co/N5xqZ8JKAM
— Łukasz Adamski (@LukaszAdamskiPL) August 24, 2022
36 proc. Ukraińców chciałoby nauczyć się języka polskiego.
Sondaż @MieroszewskiPL i #Infosapiens ujawnił istnienie na Ukrainie dużego popytu na naukę języka polskiego. https://t.co/Y0nCGBLgwD
— Łukasz Adamski (@LukaszAdamskiPL) August 24, 2022
Oprac. MaH, twitter.com
2 komentarzy
aby było normalnie
29 sierpnia 2022 o 17:15Nie ma nic dziwnego, że dwa duże sąsiednie kraje z 1000-letnią historią mają wiele wspólnego. – Miejmy nadzieję, że bycie Polakiem w Ukrainie lub Ukraińcem w Polsce będzie za kilka lat tak samo normalne, jak bycie Anglikiem w Nowym Jorku.
mirek
9 września 2023 o 16:14To do tej pory nie uczyli się polskiego?