Jak napisał portal Mediazona Białoruś powołując się na tłumacza Siergieja Dubielewicza, z list lektur szkolnych na Białorusi usunięto książki rosyjskich XX-wiecznych rosyjskich emigracyjnych pisarzy Aleksandra Sołżenicyna i Władimira Nabokowa oraz białoruskiej reportarzystki i noblistki Switetłany Aleksiejewicz.
Sołżenicyna i Nabokowa wprowadzono do szkolnych programów niedawno, w 2020 roku, w ramach nauczania poświęconego dysydenckim i emigracyjnym pisarzom. Oprócz nich władze zarekomendowały do analizy i czytania również dzieła pisarza Wiktora Niekrasowa. Obecnie pozostał tylko Niegrasow.
Z kolei książka Swiatłany Aleksijewicz „Ostatni świadkowe” została wprowadzona do kanonu lektur, w programie poświęconym białoruskim pisarzom piszącym po rosyjsku. W nowym programie Aleksijewicz zastąpiono Nikołajem Czergińcem, który jest przewodniczącym oficjalnego związku pisarzy Białorusi.
Aleksijewicz, literacka noblistka z 205 roku, autorka literatury faktu, w 2020 weszła w skład opozycyjnej Rady Koordynacyjnej i była prześladowana. We wrześniu 2020 roku wyjechała do Niemiec. Oświadczyła, że nie powróci na Białoruś, dopóki rządzi tam Aleksander Łukaszenka.
Nabokow wymigrował z Rosji po rewolucji bolszewickiej. Mieszkał i tworzył w Wielkiej Brytanii, Francji, USA, Szwajcarii. Niektórzy literaturoznawcy oprócz rosyjskiej zaliczają też jego dzieła do literatury anglosaskiej. W swoich dziełach podejmował wątki autobiograficzne i obyczajowe. Aleksander Sołżnicyn (na zdjęciu) był w czasie wojny żołnierzem Armii Czerwonej, a potem więźniem GUŁagu. W swoich opowiadaniach i powieściach między innymi opisywał zbrodniczy system sowiecki. W 1970 roku został wyróżniony Literacką Nagrodą Nobla. Kilka lat później, prześladowany, został zmuszony do emigracji. Mieszkał w USA. Powrócił do Rosji w latach 90, zmarł w roku 2008.
Oprac. MaH, tvrain.ru
fot. Verhoeff, Bert / Anefo – [1] Dutch National Archives, The Hague, Fotocollectie Algemeen Nederlands Persbureau (ANEFO), 1945-1989, Nummer toegang 2.24.01.05 Bestanddeelnummer 927-0019, De Russische schrijver Alexander Solzjenitsyn is uitgewezen uit Rusland en verblijft nu in het huis van Heinrich Böll, CC0
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!