Państwa sojusznicze i przemysł zwiększają presję na Berlin. Oprócz Leopardów 1 i 2 przedmiotem debaty jest także brytyjski model Challenger 1.
Niemiecka gazeta Handelsblatt twierdzi, że Wielka Brytania i Niemcy rozważają zakup na Bliskim Wschodzie czołgów Challenger 1 produkcji brytyjskiej, wyremontowanie tych pojazdów i przekazanie ich ukraińskim siłom zbrojnym.
Ich modernizacją miałyby zająć się firma RBSL, wspólne przedsięwzięcie niemieckiego koncernu Rheinmetall i brytyjskiego BAE Systems.
Jeśli Wielka Brytania i Niemcy zgodzą się na wariant Challengera 1 dla Ukrainy, głównym dostawcą takich czołgów mogłaby stać się Jordania.
Według The Military Balance 2022, armia jordańska wycofuje obecnie z eksploatacji 80 czołgów FV4034 Challenger 1 i ma na stanie ponad 300 czołgów tego typu.
Główną przeszkodą może się okazać stan techniczny tych czołgów, gdyż nie wiadomo dokładnie jak Jordan obsługiwał swojego Challengera 1 po wycofaniu go ze służby. Zamiast czołgów brytyjskich, jordańska armia zdecydowała się na tańsze czołgi kołowe Centauro 2 produkcji włoskiej.
Jeśli Niemcom i Brytyjczykom uda się odbudować dawnego „jordańskiego” Challengera 1, to Siły Zbrojne Ukrainy będą miały dodatkowe wzmocnienia w czołgach, których nawet nie warto porównywac z sowiecką technologią.
Media podają, że podczas operacja Pustynna Burza, wojsko brytyjskie zniszczyło bez strat 300 czołgów armii irackiej.
oprac. ba za charter97.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!