Stale rosnące zagrożenie ze strony Rosji zmusiło państwa bałtyckie do przygotowania się na możliwą agresję ze strony sąsiedniego państwa. Aby odstraszyć imperialistyczne pragnienia Rosji, ministrowie obrony krajów bałtyckich podpisali 19 stycznia w Rydze porozumienie w sprawie utworzenia Bałtyckiej Linii Obronnej.
Łotwa już przystępuje do pracy. 5 marca Gabinet Ministrów zatwierdził Plan militarnego wzmocnienia i zwalczania mobilności na wschodniej granicy. W ciągu najbliższych 5 lat sektor obronny kraju zainwestuje 303 miliony euro, podaje służba prasowa Ministerstwa Obrony Łotwy.
Plan wpisujący się w Bałtycką Linię Obrony (na wschodnich granicach Litwy, Łotwy i Estonii – red.) przewiduje utworzenie punktów wsparcia dla jednostek Narodowych Sił Zbrojnych wzdłuż całej granicy rosyjsko-białoruskiej. Chodzi o stanowiska obronne dla wojska (sprzętu i ludzi), różnorodne przeszkody, okopy przeciwpancerne, magazyny amunicji i miny.
Wzmocnienie granicy na Łotwie rozpocznie się od przekopania rowów przeciwpancernych – aby zapobiec przemieszczaniu się wroga, później rowy melioracyjne na granicy zostaną również zamienione na rowy przeciwpancerne. Zamontowane zostaną różnego rodzaju przeszkody: np. rowy przeciwczołgowe zostaną wzmocnione betonowymi blokami i konstrukcjami – typu „zęby smoka” czy miny przeciwpancerne.
Jak podał łotewski resort obrony, rozmieszczenie przeszkód dostosowane będzie do terenu, z wykorzystaniem przeszkód naturalnych (bagna, lasy i inne obiekty przyrodnicze).
Jednocześnie w strefie przygranicznej zostaną zidentyfikowane i zainstalowane bezpieczne magazyny materiałów wybuchowych i min oraz materiałów inżynieryjnych w celu szybkiego wzmocnienia pozycji obronnych. Opracowane zostaną także plany przygotowania najważniejszych arterii komunikacyjnych – dróg, linii kolejowych, mostów – do szybkiego i skutecznego przecięcia, w celu opóźnienia ewentualnego natarcia wroga.
W styczniu tego roku ministrowie obrony Łotwy, Litwy i Estonii podpisali porozumienie w sprawie utworzenia Bałtyckiej Linii Obronnej w celu wzmocnienia wschodniej granicy państw bałtyckich i NATO. Bałtycka linia będzie budowana w sposób skoordynowany, ale każdy kraj zrobi to ze środków własnego budżetu.
Bałtycka Linia Obronna znacząco wzmocni zdolności państw bałtyckich do militarnej ochrony swoich granic i opóźni zdolność Rosji do prowadzenia szybkich operacji wojskowych. Budowa linii wpisuje się w plany obronne NATO.
ba za mod.gov.lv
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!