
Wikimedia Commons
Na zdrowy początek
W kuchni gruzińskiej używa się ogromnych ilości świeżych warzyw i zieleniny. Każdy posiłek obowiązkowo otwiera podanie półmiska wypełnionego po brzegi pomidorami, rzodkiewkami, szczypiorem, koperkiem, pietruszką, zielonym czosnkiem, „cicmati” – czyli naszą pieprzycą, czy „kinzą” – kolendrą, rośliną, która na całym Kaukazie należy do najpopularniejszych „zielenin”. Kolendra używana jest bowiem także do większości zakąsek, sałatek, zup i dań mięsnych.
Gruzińskie sałatki przygotowuje się z bakłażanów, szparagów, kapusty, szpinaku, marchwi, pomidorów, papryk, a przede wszystkim z „lobio”, czyli fasoli i oczywiście z orzechów, czosnku i ziół.

Chaczapuri imeruli
cnbctv18.com
Do przekąsek należy słynne gruzińskie „chaczapuri”, czyli zapiekany placek nadziewany serem („chaczo” – ser plus „puri” – chleb), najpopularniejsze gruzińskie danie. „Chaczapuri” podaje się w różnych wariacjach, w zależności od regionu. „Chaczapuri imeruli”, mająca swe „korzenie” w regionie Imeretii, to najbardziej popularna wersja, z okrągłym ciastem i ze znajdującym się wewnątrz delikatnie solonym serem. „Czaczapuri megruli” – wersja z regionu Magrelii, charakteryzująca się ułożeniem sera na wierzchu ciasta. Zaś „chaczapuri adżaruli” – to pochodząca z Adżarii odmiana, w której ciasto formuje się w kształt łódki, a na znajdujące się w środku nadzienie serowe wbija się żółtko jajka i dodaje trochę masła.

Czaczapuri megruli
saweur.com
Jak wykonać klasyczne „chaczapuri adżaruli”?
Składniki na ciasto: 3,5 szklanki mąki pszennej; 1,5 łyżeczki soli; 1 łyżeczka suchych drożdży aktywnych; 1 łyżka cukru pudru; 1 szklanka wody; 0,5 szklanki mleka; 2 łyżki oliwy.
Składniki na nadzienie: 2 szklanki startego żółtego sera; 2 szklanki mozzarelli w formie wiórków; 2 szklanki sera feta; 5 jajek; 40 g masła.
Wykonanie: do miski miksera wsyp mąkę, cukier, sól i drożdże. Mleko i wodę podgrzej do temperatury ok. 40℃, następnie wlej do miski z suchymi składnikami. Zamocuj mieszadło do wyrabiania ciasta i włącz mikser; ciasto powinno mieć gładką, elastyczną konsystencję. Dodaj oliwę i wyrabiaj jeszcze przez około minutę. Przygotuj drugą miskę – jej dno skrop odrobiną oliwy. Przełóż do niej ciasto i odstaw w ciepłe miejsce na około 1,5 godziny do wyrośnięcia. W tym czasie połącz ze sobą mozzarellę i fetę w jednej misce. Wyrośnięte ciasto pokrój na cztery równe części. Rozwałkuj każdą z nich na kształt koła o grubości ok. 0,5 cm. Placki posyp startym żółtym serem. Zroluj dwa przeciwległe boki, a następnie połącz je ze sobą, tworząc kształt łódki. Pamiętaj, by zachować przy tym szczególną staranność – boki muszą być ze sobą dokładnie sklejone. Środki łódek wypełnij serowym nadzieniem.
Dużą blachę pokryj papierem do pieczenia. Przełóż na nią tak powstałe łódki. Jedno jajko roztrzep w misce i za pomocą specjalnego pędzla (lub widelca) posmaruj nim ciasto. Dzięki temu zarumieni się podczas pieczenia. Piekarnik rozgrzej do 220℃ (bez termoobiegu!). „Chaczapuri” piecz przez około 15 minut (do momentu aż ciasto zacznie lekko brązowieć). W tym czasie pokrój masło na 4 niewielkie prostokąty.
Gdy ciasto zacznie nabierać kolorów, wyjmij łódki z piekarnika. Za pomocą łyżki wykonaj wgłębienia. Do każdego z nich wbij jedno jajko i z powrotem umieść blachę w piekarniku na ok. 4 minuty. Obserwuj swoje danie – żółtko nie powinno być ścięte.
Gdy stopień przypieczenia odpowiada już Twoim preferencjom, wyjmij „chaczapuri” z piekarnika i na każdej łódce połóż kawałek masła, które rozpuści się ono pod wpływem temperatury. Możesz udekorować swoje danie za pomocą pietruszki lub kolendry.

Chaczapuri adżaruli
Wikimedia Commons
„Chaczapuri adżaruli” idealnie będzie komponować się z gruzińskim półwytrawnym czerwonym winem „Marani Telavuri”.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!