Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zademonstrował podczas rozprawy sądowej za pośrednictwem łącza wideo, w jakim jest fatalnym stanie fizycznym się znajduje. W momencie, gdy odsłonił koszulkę, połączenie zostało przerwane.
W Gruzji toczy się proces sądowy w sprawie ewentualnego odroczenia kary więzienia dla Saakaszwilego. Obecnie przebywający w tbiliskiej klinice Vivamedi Saakaszwili został przeniesiony na oddział intensywnej terapii ze względu na pogarszający się stan zdrowia.
Kilka dni temu u Saakaszwilego wykryto koronawirusa – wówczas klinika stwierdziła, że nie ma potrzeby przenoszenia go na oddział intensywnej terapii tłumacząc, że choroba przebiega łagodnie.
Pozarządowe centrum „Empatia” opublikowało raport, sporządzony przez niezależną komisję lekarską, świadczący o gwałtownie pogarszającym się stanie jego zdrowia Saakaszwilego. Raport stwierdza, że polityk nie może przebywać za kratkami ze względu na swój stan zdrowia. W konkluzji stwierdzono, że u Saakaszwilego stwierdzono ponad 20 jednostek chorobowych, z których 10 wyklucza jego więzienie. Raport stwierdza, że przed aresztowaniem był on prawie zdrowy.
Partia rządząca Gruzją stwierdziła, że nie zamierza ufać tym konkluzjom.
W grudniu 2022 Micheil Saakaszwili napisał krótki, wymowny list do Marka Feigina, rosyjskiego działacza na rzecz praw człowieka.
„Amerykańscy toksykolodzy ustalili z całą pewnością, że zostałem otruty w więzieniu i że to spowodowało wszystkie moje objawy. Staram się wytrzymać” – napisał Saakaszwili. List cytuje Radio Wolna Europa.
13 stycznia 2023 Sejm RP podjął uchwałę ws. byłego Prezydenta Gruzji.
Sejm RP apeluje do władz Gruzji o kierowanie się uniwersalnymi zasadami humanitaryzmu, według których życie i zdrowie człowieka jest najwyższą wartością” – głosi przyjęta w piątek, 13 stycznia uchwała Sejmu.
Biorąc pod uwagę zalecenia lekarskie dotyczące podjęcia natychmiastowego specjalistycznego leczenia, którego przeprowadzenie nie jest możliwe w Gruzji, posłowie wezwali do „niezwłocznego umożliwienia Micheilowi Saakaszwilemu podjęcia niezbędnego specjalistycznego leczenia spełniającego światowe standardy”.
Izba apelując do społeczności międzynarodowej o solidarne i wytrwałe działania w sprawie ratowania życia i zdrowia Micheila Saakaszwilego wzięła pod uwagę jego „znaczący wkład w kształtowanie proeuropejskich postaw Gruzinów, czego rezultatem było złożenie w 2022 r. przez władze Gruzji wniosku o członkostwo tego kraju w Unii Europejskiej”.
Ponadto w uchwale zwrócono uwagę na deklaracje Micheila Saakaszwilego, że po odbyciu leczenia, rehabilitacji i powrocie do zdrowia gotów jest wrócić do kraju i poddać się dalszemu osądowi, „potwierdzając wolę dalszej konsekwentnej współpracy i działań na rzecz rozwoju Gruzji oraz jej zbliżenia do struktur euroatlantyckich”.
Przypomnijmy, że Micheil Saakaszwili został zatrzymany jesienią 2021 roku w związku z postawionymi mu zarzutami nadużycia władzy.
oprac. ba za pravda.com.ua/sejm.gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!