Białoruscy obrońcy praw człowieka uznali Nikitę Jemeljajowa i Iwana Komara, skazanych 12 lutego na 7 lat kolonii karnej za więźniów politycznych. Przekonują, że kara za czyn, którego dopuścili się młodzi Białorusini jest niewspółmiernie surowa i domagają się rewizji wyroku, donosi spring96.org.
Przypomnijmy, że jesienią 2019 roku dwaj „anarchiści” – Nikita Jemeljanow i Iwan Komar uszkodzili drzwi wejściowe do aresztu na Wołodarce w Mińsku, a wcześniej czerwoną farbą zabrudzili elewację budynku sądu miejskiego. Jak tłumaczyli przed sądem, zrobili to w akcie sprzeciwu wobec białoruskiego systemu sądownictwa. Jeden z nich powiedział, że akcja była protestem przeciwko więźniom politycznym na Białorusi.
7 lat pozbawienia wolności jest karą rzeczywiście niewspółmierną do winy. O tym, że zniszczenia były znikome świadczy fakt, że przedstawiciele administracji aresztu na Wołodarce oszacowali je na 1 rubel 48 kopiejek (niespełna 3 złote!), zaś zniszczenie elewacji budynku sądu wyceniono na 143 ruble 22 kopiejek. Łączne szkody wyceniono na równowartość ….275 złotych (!!)
„Biorąc pod uwagę dotkliwość konsekwencji czynu, późniejsze zachowanie i tożsamość oskarżonych, istniały podstawy do zastosowania środków innych niż pozbawienie wolności wobec Jemeljajowa i Komara, przewidzianych w sankcjach odpowiednich artykułów Kodeksu Karnego. Wszystko to może wskazywać, że nieproporcjonalna kara dla Nikity Jemeljanowa i Iwana Komara to wynik ich poglądów politycznych i przekonań.
Zgodnie z definicją „więźnia politycznego”, do kategorii tej można zakwalifikować osobę pozbawioną wolności, jeżeli istnieją polityczne motywy jego prześladowania i zachodzi co najmniej jeden z następujących czynników:
- pozbawienie wolności zostało zastosowane z naruszeniem prawa do rzetelnego procesu, innych praw i wolności zagwarantowanych przez Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych;
- pozbawienie wolności opierało się na sfałszowaniu dowodów domniemanego przestępstwa albo gdy zdarzenie to nie miało miejsca, albo zostało popełnione przez inną osobę;
- czas trwania lub warunki pozbawienia wolności są wyraźnie nieproporcjonalne do przestępstwa, w którym osoba jest podejrzana, oskarżona lub skazana.
Jesteśmy zmuszenie wystąpić z żądaniem natychmiastowej rewizji wyroku dla Nikity Jemeljajowa i Iwana Komara z zastrzeżeniem prawa do rzetelnego procesu”, napisali obrońcy praw człowieka.
Wspólne oświadczenie zostało podpisane przez Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, Białoruski Komitet Helsiński, HumanConstanta , Białoruskie Centrum Dokumentacji, Inicjatywę Prawną, organizację Tożsamości i Prawo, Centrum Transformacji Prawnej Lawtrend oraz białoruski Dom Praw Człowieka Borisa Zwozskowa.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!