Rajdy rowerowe, konne, spływ kajakowy, jarmark, kajakowe polo – to tylko niektóre z licznych atrakcji czekających w długi weekend majowy na turystów odwiedzających okolice Kanału Augustowskiego. Przez sześć dni, od 28 kwietnia do 3 maja, będzie się tam odbywał „Piknik bez granic” – wydarzenie promujące markę turystyczną „Kanał Augustowski”.
Turystycznym przebojem Pikniku może okazać się możliwość – po raz pierwszy wiosną! – zwiedzania Kanału Augustowskiego również po stronie białoruskiej bez konieczności posiadania wizy – już od 28 kwietnia rusza nowy sezon bezwizowego (dot. części obwodu grodzieńskiego ) polsko – białoruskiego przejścia granicznego Rudawka- Lesnaja. Co ważne, status przejścia zostanie rozszerzony z wodnego na wodny i pieszo-rowerowy. Odwiedzić naszych sąsiadów podczas „Pikniku bez granic” na pewno warto – tam również czeka na turystów mnóstwo atrakcji.
Na transgraniczną majówkę Studzieniczna – Augustów na Kanale Augustowskim będzie się można wybrać w dniach 28 kwietnia – 3 maja 2017 roku, donosi portal wrotapodlasia.pl.
W piątek 28 kwietnia br. na przejściu granicznym „Rudawka-Lesnaja” odbędzie się uroczysta inauguracja sezonu turystycznego na Kanale Augustowskim.
Otwarcie sezonu poprzedzi uroczyste podpisanie Porozumienia o współpracy między regionami – Województwem Podlaskim i Obwodem Grodzieńskim, przez Jerzego Leszczyńskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego i Włodzimierza Krawcowa, Gubernatora Obwodu Grodzieńskiego.
29 kwietnia w Augustowie i Studzienicznej odbędzie się kolejna część „Pikniku bez granic” powiązana z IV edycją przedsięwzięcia pn.: „Z biegiem Kanału Augustowskiego” organizowanego przez Augustowską Organizację Turystyczną.
Trasy i aktywności do wyboru:
– spływ kajakowy na odcinku ze Śluzy Gorczyca do Śluzy Przewięź (ok. 10 km);
– rajd rowerowy na odcinku Augustów – Studzieniczna: rajd rowerowy odbędzie się odcinkiem Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo;
– rajd konny na odcinku Augustów – Studzieniczna;
– rajd pieszy i biegi na odcinku Augustów – Studzieniczna (ok.12 km).
Szczegóły i zapisy na stronie: www.augustow.org.pl
W Studzienicznej na terenie parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej na uczestników „Pikniku bez granic” będzie czekało szereg atrakcji kulinarnych, sportowych i edukacyjnych, które rozpoczną się o godz. 10.00:
– w ramach Jarmarku Produktów Lokalnych pojawią się stragany z rękodziełem, regionalnymi przysmakami i tradycyjnymi specjałami.
Równolegle do wydarzeń odbywających się po polskiej stronie Kanału Augustowskiego, również strona białoruska przygotowała szereg trakcji w ramach transgranicznej majówki.
29 kwietnia – na śluzie Dąbrówka odbędzie się święto białoruskiej kuchni „Piknik po białorusku”, w ramach którego odbędzie się prezentacja i sprzedaż potraw kuchni białoruskiej narodowej, konkurs na największy placek ziemniaczany „MEGAdran” oraz konkurs na jedzenia placków ziemniaczanych na czas.
W dniach 29 kwietnia – 1 maja w miejscowości Niemnowo odbęda się imprezy sportowe: Mistrzostwa obwodu grodzieńskiego w turystycznym wieloboju techniką górsko-pieszą oraz Mistrzostwa obwodu grodzieńskiego w turystycznym wieloboju rowerowym.
30 kwietnia na śluzie Dąbrówka będzie można uczestniczyć w Festiwalu tańców ludowych „Rozkwit w stylu etno” zaś 1 maja w miejscowości Sopoćkino – warsztaty tradycyjnego malowania pisanek.
Patronat medialny nad „Piknikiem bez granic” objęło Radio Białystok.
Przypomnijmy, obcokrajowcy mogą przyjechać na Białoruś do specjalnego turystyczno-rekreacyjnego parku „Kanał Augustowski” i Grodna w ramach bezwizowego trybu wjazdu. Granicę państwową Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi można przekroczyć na przejściach granicznych: „Rudawka – Lesnaja” – sezonowe przejście kajakowe i pieszo-rowerowe, dostępne od 1 maja do 30 września; „Kuźnica Białostocka – Bruzgi” – przejście drogowe, oraz na granicy Republiki Białorusi z Republiką Litewską: przez przejścia graniczne „Prywałka –Szandubra” oraz „Prywałka – Rajgardas”. Trybem bezwizowym nie jest objęty przyjazd pociągiem do Grodna.
Przekraczający granicę musi mieć ważny paszport i dokument potwierdzający korzystanie z części turystycznej związanej z parkiem Kanał Augustowski. Taki dokument można wykupić w Białymstoku w biurze turystycznym, albo za pośrednictwem Internetu. Upoważnia on podróżnego do przekroczenia granicy i przebywania w określonym obrębie do 5 dni. Na granicy wypełnia się też kartę migracyjną. Białorusini aby wkroczyć na teren Polski muszą posiadać paszport i polską wizę. Białorusinów nie obejmuje ruch bezwizowy. Szczegółowe informacje są na stronie www.grodnovisafree.by.
Kresy24.pl za wrotapodlasia.pl
2 komentarzy
józef III
27 kwietnia 2017 o 18:48Znieść wreszcie wizy !
Victor
28 kwietnia 2017 o 13:48Może Polska powinna pomyśleć o bezwizowym małym ruchu granicznym z Białorusią. Czasami tego rodzaju ocieplenie mogłoby przynieść znacznie więcej niż inne działania polityczne w stosunku do Białorusi. A bez wątpienia skorzystałaby na tym i polska gospodarka.