Poczta Polska od 2014 roku wprowadza do obiegu znaczki z serii „Madonny Kresowe”, którą zapoczątkowały wizerunki Matki Bożej Kochawińskiej i Matki Bożej Drohobyckiej. Autorem znaczków jest Agnieszka Sancewicz – autorka m. in. znaczka „Operacja polska” NKWD 1937-38.
Poczta Polska wprowadzając do obiegu znaczki z serii „Madonny Kresowe” przypomina o polskim dziedzictwie Kresów Wschodnich, a także upamiętnia to, co przetrwało i udało się uratować od zniszczenia po II wojnie światowej. Na wizerunkach znaczków odnajdziemy Madonny m. in. z Baraża, Żółkwi czy Drohobycza.
– Poczta Polska swoją serią przypomina o tradycji i o regionach, w których wciąż żyje oddanie i kult Matki Bożej. Rodacy z dawnych polskich Kresów, którzy zostali zmuszeni po II wojnie światowej do opuszczenia swoich domostw, w tułaczkę w nieznane zabierali cały dobytek, ale też i cenne przedmioty kultu religijnego. Każda z wziętych ze sobą Madonn, była nie tylko zewnętrznym znakiem wiary i przywiązania do Polski, ale również żywym zapisem historii lokalnych społeczności kresowych. Ratowali je przed zniszczeniem zarówno duchowni, jak i zwykli mieszkańcy, nie raz narażając przy tym swoje życie – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
Jest to projekt, który trwa już od kilku lat i poszerza grupę Madonn Kresowych o nowe obrazy. Ostatnio, 31 maja 2021 roku, Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki: Matki Bożej Bołszowieckiej z kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, Matki Bożej Tarnopolskiej (kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Poznaniu), Matki Bożej Pocieszenia ze Lwowa (kościół pw. św. Klemensa M. Dworzaka we Wrocławiu) oraz Matki Bożej Mariampolskiej, który obecnie znajduje się w kościele pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu.
Znaczki zostały wydrukowane w technice rotograwiurowej (w nakładzie 117 tys. każdy).
Oprac. DJK, media.poczta-polska.pl
Fot. media.poczta-polska.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!