Białoruski Dom w Warszawie we współpracy z Senatem RP przygotował kolejną wystawę o Alesiu Bialackim – laureacie Pokojowej Nagrody Nobla z 2022 roku.
Otwarcie wystawy odbyło się w gmachu Senatu RP. Jak zauważa radio Racyja, wydarzenie miało na celu zwrócenie uwagi polskich polityków na problem białoruskich więźniów politycznych.
Wcześniej wystawa prezentowana była w języku białoruskim w budynku Białoruskiego Domu w Warszawie oraz w języku angielskim w biurze przedstawiciela białoruskich sił demokratycznych w Brukseli i Parlamencie Europejskim.
Patronat nad wystawą objęła Marszałk Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Z inicjatywą wystąpił Grzegorz Schetyna, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych.
„Chcemy po raz kolejny zwrócić uwagę polskich polityków na problem białoruskich więźniów politycznych” – mówią organizatorzy wystawy, której otwarcie odbyło się w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, szef Centrum Praw Człowieka „Wiasna” Aleś Bialacki od 14 lipca 2021 przebywa w więzieniu.
Żona 62-letniego więźnia politycznego, Natalia Pinczuk powiedziała dzinnikarzom Associated Press, że Aleś od pomimo chronicznych chorób przebywa od miesięcy w izolatce.
„Od osób zwolnionych z więzienia dowiedziałem się, że stan Alesia stale się pogarsza i nie otrzymuje potrzebnych mu leków” – powiedziała Pinczuk.
Żona obrońcy praw człowieka zaapelowała do Organizacji Narodów Zjednoczonych o „aktywniejsze działanie”, aby pomóc Alesiowi Bialackiemu, który odsiaduje 10-letni wyrok za działalność na rzecz praw człowieka. W wywiadzie dla AP Natalia Pinczuk wezwała także do uwolnienia innych więźniów politycznych na Białorusi.
Przypomnijmy, że w marcu 2023 roku laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki, wiceprezydent FIDH Walentin Stefanowicz i prawnik Wiasny Uładzimir Łabkowicz zostali skazani na podstawie sfabrykowanych zarzutów odpowiednio na 10, 9 i 7 lat więzienia. Zostali aresztowani 14 lipca 2021 roku, a więc za kratkami są już ponad 1000 dni.
W 1996 roku Bialacki założył białoruskie Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, które reżim białoruski wkrótce rozwiązał. Dziś organizacja działa w podziemiu.
W sumie był ścigany ponad 20 razy za aktywną działalność społeczną i na rzecz praw człowieka.
Od aresztowania w lipcu 2021 roku, kontakt Bialackigo z rodziną, prawnikiem i światem zewnętrznym jest bardzo ograniczony.
7 października 2022 roku Aleś Bialacki wraz z rosyjską organizacją pozarządową Memoriał i Ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich Bialacki został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.
Na Białorusi przebywa 1374 więźniów politycznych, oficjalnie uznanych przez społeczność praw człowieka, ale faktyczna liczba osób skazanych z powodów politycznych na Białorusi jest znacznie wyższa.
ba za Białoruskie Radio Racja
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!