Nie starostowie, ale wojewodowie będą wydawali decyzję o świadczeniach pieniężnych dla posiadaczy Kart Polaka, którzy wystąpią o pobyt stały w Polsce. Zakłada to znowelizowana we wtorek wieczorem przez Sejm Karta Polaka.
Według szefa sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą Michała Dworczyka, zmiana spowoduje usprawnienie procesu przyznawania środków. Przekazanie tego uprawnienia wojewodom wynika z faktu, że to właśnie oni podejmują decyzję o udzieleniu zgody na pobyt stały.
Przypomnijmy, na początku września weszła w życie nowelizacja ustawy o Karcie Polaka, która ma ułatwiać jej posiadaczom osiedlania się w Polsce i ubiegania się o polskie obywatelstwo.
Posiadacze Karty Polaka, przyjeżdżający do Polski z zamiarem osiedlenia się na stałe, dostaną bezpłatnie Kartę Stałego Pobytu. Po roku otrzymają obywatelstwo polskie, a w międzyczasie będą mogli liczyć na pomoc w okresie adaptacji,
Będą mogli się ubiegać o świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów gospodarowania i bieżącego utrzymania na okres do 9 miesięcy, dofinansowanie do wynajmu mieszkania, intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych. „Zasiłek adaptacyjny” będzie wynosił ok. 6 tys. zł, a program miałby ruszyć dopiero od 2017 roku.
Posiadacze Karty Polaka zostaną także zwolnieni z opłat konsularnych za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie polskiej wizy oraz z opłat konsularnych za przyjęcie wniosku o nadanie polskiego obywatelstwa. O wnioski będą mogli ubiegać się nie tylko w polskich konsulatach, lecz również w urzędach wojewódzkich.
Według szacunków MSWiA, dzięki nowelizacji do kraju może przyjechać kilkadziesiąt tys. Polaków ze Wschodu.
Kresy24.pl
5 komentarzy
Polak
16 listopada 2016 o 23:43A jak się przydziela obywatelstwo? Jakiś egzamin z historii? Tej nowej czy tej co nas uczyli w szkole? Bardzo ciekawe, ile kosztuje na Białorusi taka karta Polaka?
Dymitr z Mińsku
17 listopada 2016 o 11:05Mieszkam na Białorisi i mam te kartę. Mój dziadek w 1939 wojował z niemcami w Wojskie Polskim. Żeby dostać Kartę Polaka zebrałem duże dokumentów, skończyłem kurs języka a historji Polski. Zdałem ekzamin w konsulacie. To wszystko było nie zbyt łatwo i trwało się przez rok. . Pozdrawiam
Polak
17 listopada 2016 o 16:38Gratuluję i ciesze się z takiej postawy ale nie wszyscy tak robią kartę Polaka
Leopolis semper fidelis tibi Poloniae
17 listopada 2016 o 19:10polskojezyczny rzad w warszawie na uslugach ukraincow chce nam zafundowac to co jest w niemczech 2 milionowa rosyjska piata kolumne ogladajaca rossija 24 i pierwyj kanal glosujaca zgodnie z poleceniami z moskwy. podobno mozna zachowac ukropski paszport po otrzymaniu polskiego? ukrop powinien dostac polski paszport po zrzeczeniu sie obytelstwa ukrainskiego i podpisaniu oswiadczenia”Ukropia byla jest i bedzie dla mnie krajem wrogim. Nigdy nie czułem sie prawdziwym Ukropem dlatego przyjechalem do Polski do kraju moich dziadkow. Rzezi na Wolyniu na Polakach ( glownie kobietach i dzieciach)dokonali szczury i tchórze ukrainskie spod znaku bandery, Brzydze sie nimi i nigdy moja stopa nie stanie na terenia bandziorow spod znaku tryzuba” taki tekst powinien ukrop w polsce podpisac przed dostaniem polskiego paszportu. Swego czasu rosyjscy pogranicznicy przedzierali paszporty sowieckie polakom wyjezdzajacym z cccp na repatryjacje ciekawe czy na ukropi sie ten zwyczaj przyjmie moze i tam beda przedzierac ukropskie paszporty przy wyjezdzie z ukropii na karte polaka
Dymitr z Mińsku
17 listopada 2016 o 21:34Nie wiem, jak to się dzieję w innych miejscach, w Moskwie, czy w Kijowie. Ale , z pewnością, mogę powiedzieć, że w Mińsku kupić Kartę Polaka jest niemożliwe. Żeby to zrozumieć, wystarcze zobaczyć oczy polskiego konsula. A propos, około 50 procetów wnioskodawców, nie zdają ekzaminu z pierwszej razy. A drugiej możliwości trzebo czekać 3-5 miesięcy. Cześć