Sejm RP przyjął 11 lipca 2023 uchwałę upamiętniającą ofiary Rzezi Wołyńskiej w 80. rocznicę zbrodni. „Podczas ataków oddziałów OUN i UPA, wspieranych przez część lokalnej społeczności ukraińskiej, zamordowano – często w bardzo brutalny sposób – ponad 100 tysięcy Polaków” – czytamy w dokumencie. Wszyscy obecni posłowie poparli treść uchwały.
We wtorek Sejm zajął się poselskim projektem uchwały w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. „Zasadnicze znaczenie ma przeprowadzenie ekshumacji, godne pochowanie i upamiętnienie wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich”- podkreślono w uchwale przyjętej przez Sejm.
„11 lipca 1943 roku miała miejsce krwawa niedziela na Wołyniu – kulminacyjny moment Rzezi Wołyńskiej, ludobójstwa zaplanowanego przez przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), mającego doprowadzić do wyniszczenia Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich, części Polesia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W tym dniu oddziały ukraińskie spod znaku OUN oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), niejednokrotnie wspierane przez ukraińską ludność cywilną, zaatakowały 99 miejscowości na terenie dawnego województwa wołyńskiego zamieszkiwanych przez Polaków i zamordowały znaczną część ich mieszkańców” – głosi treść przyjętego przez Izbę dokumentu. Jak przypomniano, od 2016 r., 11 lipca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
„Zgodnie z planami przywódców OUN na terenach II Rzeczypospolitej zamieszkałych wspólnie przez ludność polską i ukraińską Polacy mieli zostać wymordowani albo zastraszeni i zmuszeni do ucieczki” – zaznaczył Sejm. W uchwale przypomniano przebieg wydarzeń sprzed 80 lat: „Ataki na skupiska społeczności polskiej, zapoczątkowane napadem w dniu 9 lutego 1943 roku na wieś Parośla Pierwsza, objęły początkowo obszar Wołynia, a z czasem rozprzestrzeniły się także na pozostałe tereny południowej części Kresów Wschodnich Il Rzeczypospolitej, część Polesia, wschodnią Lubelszczyznę i Podkarpacie”.
Sejm wspomniał w uchwale ofiary wołyńskiego ludobójstwa. Jak podkreślili posłowie, z rąk oddziałów OUN i UPA, wspieranych przez część lokalnej społeczności ukraińskiej śmierć poniosło – często w bardzo brutalny sposób – ponad 100 tysięcy Polaków, a dalszych kilkaset tysięcy osób uciekło z Kresów w obawie przed podzieleniem ich losu.
„Ofiarami ludobójstwa była przede wszystkim ludność wiejska, wielodzietne rodziny, głównie kobiety, dzieci i starcy. Towarzyszyła temu grabież mienia, likwidacja wszelkich śladów polskości, niszczenie dziedzictwa kulturowego tych ziem, a w szczególności kościołów i innych miejsc kultu. Ukraińscy szowiniści mordowali także przedstawicieli innych narodowości oraz własnych rodaków” – stwierdzono w uchwale.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie upamiętnić wszystkie ofiary Rzezi Wołyńskiej. Na szczególne uznanie zasługują ci przedstawiciele narodu ukraińskiego, którzy z narażeniem życia przeciwstawiali się popełnianej przez swych rodaków zbrodni” – głosi przyjęty dokument.
„Pojednanie polsko-ukraińskie, budowane od lat przez przedstawicieli obu narodów, musi objąć także uznanie win i upamiętnienie ofiar z lat II wojny światowej – podkreślił Sejm. „Dziś, w obliczu brutalnej agresji rosyjskiej na Ukrainę, gdy naród ukraiński sam doświadcza zbrodni popełnianych przez najeźdźców, szczególnie wyraźnym i aktualnym staje się fakt, te przemoc i gwałt nie są właściwymi sposobami na kształtowanie stosunków pomiędzy sąsiadami” – stwierdza uchwała.
Sejm złożył też podziękowania Kresowianom i ich potomkom oraz ludziom dobrej woli, od dziesiątków lat domagającym się prawdy, kierując się mottem „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”.
ba za Sejm RP
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!