W Nowej Wilejce zainicjowana została ścieżka edukacyjna świętych Wileńszczyzny, do odwiedzenia której zaprasza Centrum Kształcenia Rodziny.
Wydarzenie zostało połączone z konferencją „Wileńszczyzna – miejscem wzrastania dla chwały Chrystusa Pana”, która odbyła się 16 września br. Konferencja miała na celu rozpropagowanie wiedzy o świętych pochodzących z Wileńszczyzny – zarówno tych, którzy już są ogłoszonymi świętymi, jak i tych, których pobożne życie zostawiło ślady w kolejnych pokoleniach – mówiła s. Anna Mroczek ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów.
Mszy Świętej na rozpoczęcie spotkania przewodniczył ks. Waldemar Lisowski, który podczas homilii wspominał swojego kolegę z ławki szkolnej – Marka Buzana, który był dla niego wzorem wiary, wierności Bogu i pokory w przyjęciu krzyża choroby, a który teraz widnieje na jednej z tablic ścieżki, by dziś inspirować innych do tego, aby „nie pytać Boga, dlaczego?”. Ks. Lisowski zaznaczył, że każdy z nas jest jak „dorodne drzewo, które może wydawać piękne owoce swojego życia”.
Po Mszy Świętej rozpoczął się cykl wykładów, które uwydatniły to, że Wileńszczyzna jest urodzajną glebą, która wydaje świętych dla całego Kościoła Powszechnego. Pierwszą prelegentką była s. Anna Skalik – zmartwychwstanka z Rzymu, która przedstawiła osobę bł. Celiny Borzęckiej i jej związki z Wilnem. S. Anna jasno ukazała, że bł. Celina zrealizowała w życiu wiele powołań żony, matki, wdowy, zakonnicy i założycielki zakonu.
Następnie s. dr Anna Mroczek wygłosiła referat: „Zgromadzenia bezhabitowe – odpowiedzią na reżim carski po Powstaniu Styczniowym oraz zasługi dla Kościoła w Wilnie Sługi Bożego abp. Wincentego Kluczyńskiego”.
Kolejnym mówcą był o. dr Marek Dettlaff z Wilna, który uwidocznił rolę ojców franciszkanów w rozwoju chrześcijaństwa w Litwie. Śp. o. Kamil Wełymański, jako mocny węzeł sieci franciszkańskich wpływów na duchowość Wilna, jest także jednym z bohaterów wspomnianej ścieżki.
Po krótkiej przerwie kawowej rozpoczęła się druga część konferencji. Albert Wołk przedstawił wileńskich męczenników – świadków Chrystusa z II wojny światowej.
Alicja Dacewicz wygłosiła wykład dotyczący filarów świątyni Bożego Miłosierdzia. Wychowawczym przesłaniem jej wystąpienia była sugestia prowadzenia duchowego dzienniczka, jak tego zwyczaj miały wszystkie osoby związane z przekazaniem światu nowiny o Bożym Miłosierdziu.
Dr Iwona Mikłaszewicz ukazała świadków Chrystusa z czasów komunizmu i transformacji ustrojowej z nowowilejskiej perspektywy. Wspomniała bardzo oddanego Nowej Wilejce redemptorystę o. Swiątka.
Podstawowym celem organizatorów spotkania było rozpowszechnienie tej wiedzy wśród lokalnego społeczeństwa, a szczególnie młodzieży. Dziś młody człowiek potrzebuje wzorców i inspiratorów do poświęcenia swego życia Chrystusowi. W momencie, kiedy seminaria duchowne i zakony pustoszeją ze względu na brak powołań, należy docierać do młodego człowieka, by pokazać mu, że świętość jest zawsze możliwa, bez względu na okoliczności życia. Konferencja, skupiając wokół siebie wielu słuchaczy, w tym wileńskich katechetów i nauczycieli historii, była niejako otwarciem ścieżki dla szerszego grona młodzieży ze szkół Wileńszczyzny.
Centrum Kształcenia Rodziny zaprasza do obejrzenia ścieżki edukacyjnej świętych Wileńszczyzny całe klasy szkolne z historykami, katechetami, wychowawcami, ale również do odwiedzin indywidualnych. Należy jednak zawczasu zgłosić obecność grup.
RES na podst. inf. Centrum Kształcenia Rodziny w Nowej Wilejce
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!