Francja i Niemcy będą wspierać Ukrainę „w miarę potrzeb” i „niezachwianie” przeciwstawiać się rosyjskiej agresji, zapewnili przywódcy Francji i Niemiec 22 stycznia w Paryżu.
„Będziemy nadal zapewniać Ukrainie, tak długo, jak będzie to konieczne, wszelkie potrzebne jej wsparcie. Razem, jako Europejczycy, będziemy chronić nasz europejski projekt pokojowy” – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz, cytowany przez Le Figaro.
Prezydent Francji Emmanuel Macron potwierdził również „niezachwiane poparcie” obu krajów dla narodu ukraińskiego „we wszystkich sferach”. – Po 24 lutego nasz związek nie był podzielony i nie uchylał się od odpowiedzialności – dodał.
Kanclerz Niemiec i prezydent Francji świętują 22 stycznia w Paryżu 60. rocznicę zawarcia porozumienia pojednawczego między obydwoma krajami.
Podczas wizyty w Paryżu Scholz nazwał francusko-niemiecką parę „lokomotywą” Europy.
„Przyszłość, podobnie jak przeszłość, zależy od współpracy naszych dwóch krajów, jako lokomotywy zjednoczonej Europy” – powiedział kanclerz, nazywając „francusko-niemiecki silnik” „maszyną kompromisu”, która umożliwia „transformację sprzeczności i różnice interesów w działania, które się zbiegają”.
W swoim przemówieniu Macron wezwał Francję i Niemcy, by stały się „pionierami odrodzenia” Europy. Prezydent Francji wskazał na potrzebę „zbudowania nowego modelu energetycznego”, wspierania „innowacji i technologii jutra” lub stworzenia „Unii Europejskiej zdolnej do ugruntowania pozycji niezależnej siły geopolitycznej w kwestiach obronności, przestrzeni kosmicznej, i dyplomacji”.
Przypomnijmy, że podczas ostatniego spotkania w Ramstein, Niemcy nie zgodziły się na przekazanie czołgów Leopard 2 walczącej Ukrainie. Minister obrony Niemiec tłumaczył mętnie, że musi policzyć, ile sprzętu jest na stanie. Media donoszą , że doszło do ostrej kłótni między szefem Pentagonu Lloydem Austinem a Wolfgangiem Schmidtem, jednym z najbliższych doradców kanclerza Scholza, gdy podniesiono temat czołgów dla Ukrainy.
Tymczasem jak ujawniają media, niemieckie Ministerstwo Obrony od lata 2022 roku dysponowało listą czołgów Leopard, na podstawie której możliwe byłoby określenie maszyn, które potencjalnie mogłyby zostać przekazane Ukrainie.
oprac. ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!