Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziła dzisiaj przeszukania w Narodowym Muzeum Rewolucji Godności oraz w domu jego dyrektora Ihora Poszywajły. Poinformował o tym anonimowy przedstawiciel SBU.
„Jest oczywiste, że te działania zostały przeprowadzone zgodnie ze wszystkimi normami prawa, czyli są legalne. Teraz poszukiwania się skończyły i te działania już nie są kontynuowane” – wyjaśnił lakonicznie.
Poradził dziennikarzom, aby w sprawie szczegółów przeszukania zwrócili się do Głównego Zarządu SBU w Kijowie obwodzie lub do Policji Państwowej.
Wyjaśnił tylko, że procedura dotyczyły dokumentów, które stałyby się podstawą śledztwa w postępowaniu karnym. Dodał, że postępowanie karne dotyczyło projektu budowy i organizacji Muzeum, ale nie podał szczegółów.
Przypomnijmy, że otwarcie Narodowego Kompleksu Memorialnego Bohaterów Niebiańskiej Sotni zaplanowano na luty 2019 r. Prace budowlane nie rozpoczęły się ze względu na stanowisko Prokuratury Generalnej, która w 2018 roku uznała, że w ramach śledztwa w sprawie wydarzeń na Majdanie w 2015 roku na placu budowy Muzeum należy przeprowadzić dodatkowe eksperymenty śledcze w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności tej tragedii. W związku z tym teren budowy został zablokowany.
Zdaniem Poszywajły, projekt Muzeum Rewolucji Godności nie powstał w tym roku ze względu na brak funduszy.
Z informacji udzielonych przez ukraińską policję wynika, że przeszukania w Muzeum Rewolucji Godności zostały przeprowadzone w ramach śledztwa w sprawie nadużycia władzy. Ze śledztwa wynika, że pod koniec 2018 roku Muzeum przekazało na konto generalnego wykonawcy zaliczkę w wysokości ponad 111 mln hrywien na wykonanie prac budowlanych, które nie są prowadzone.
„Zgodnie z ustawą o audycie na rachunku skarbowym wykonawcy saldo środków na obiekt w marcu wyniosło 9 878 517 hrywien” – podała policja.
Funkcjonariusze poinformowali, że w Muzeum stwierdzono również naruszenia finansowe, które doprowadziły do strat w wysokości prawie 4 mln hrywien.
Z kolei Muzeum poinformowało, że żadne środki nie zostały sprzeniewierzone. Część materiałów została zakupiona, ale wykonawca nie może rozpocząć prac z powodu zajęcia terenu.
Do sprawy odniosła się również Kancelaria Prezydenta Ukrainy.
„Dziś stróże prawa przeprowadzili rewizje w pomieszczeniach Muzeum Rewolucji Godności. Bądźmy szczerzy: takie wiadomości, zaczynając od nagłówka, wywołują różne, bardzo skrajne emocje. W szczególności te niezwykle destrukcyjne. Chcemy jednak podkreślić kilka ważnych rzeczy, dla nas wszystkich i dla tych, którzy byli dziś oburzeni, i tych, którzy szydzili, i tych, którzy po prostu chcą dowiedzieć się, co się stało ” – czytamy w komunikacie.
Prezydenccy urzędnicy podkreślili, że „fakt, iż czynności śledcze miały miejsce w przeddzień rocznicy wybuchu protestów na Majdanie, nie może nie budzić niepokoju”.
„Oczywiste jest, że ten niezwykły dzień zawsze budzi emocje, jest zawsze przeżywany. Dla milionów Ukraińców uczucia, które były na Majdanie, są nadal żywe. Dlatego wszelkie zaniedbania mogą być teraz postrzegane jako wyzwanie dla wartości Majdanu lub rozmyślna gra na konfliktach społecznych” – czytamy.
„Czy naprawdę konieczne było przeprowadzenie tych przeszukań w tej chwili, nawet jeśli w śledztwie uznano je za konieczne? Oczywiste jest, że z pewnością nie przyczynia się to do harmonii społecznej w państwie. Funkcjonariusze organów ścigania muszą brać pod uwagę takie rzeczy, gdy nie ma pilnej potrzeby działań śledczych” – podkreślili prezydenccy urzędnicy.
Kancelaria Prezydenta zwróciła uwagę, że w swojej treści problematyka dzisiejszych wydarzeń w Muzeum sprowadza się do konkretnych i klarownych działań dokumentacyjnych. „Według doniesień funkcjonariuszy organów ścigania, mówimy o podejrzeniu defraudacji środków przez pracowników Muzeum” – wyjaśniono w komunikacie.
„Jeśli środki finansowe zostały zmarnowane, jeśli rzeczywiście doszło do nadużycia urzędu, to łatwo to udowodnić. To znaczy, że wszyscy wszystko zobaczą. Powinna być w tym jasna ścieżka prawna, ponieważ każde cywilizowane społeczeństwo jest zainteresowane poprawnym wdrażaniem przepisów zapobiegających łamaniu prawa w państwie” – podsumowali prezydenccy urzędnicy.
Opr. TB, UNIAN, https://t.me/OP_UA
fot. https://www.facebook.com/maidanmuseum.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!