Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów prorządowa gazeta „Sowieckaja Białorusia” dopuściła do głosu działaczy opozycji. Na łamach gazety dyskutowano na temat korupcji w kraju rządzonym przez dyktatora. Prowadzący dyskusję skorzystał ze sposobności by rzucić złośliwą uwagę pod adresem Rzeczpospolitej.
Biorący udział w dyskusji deputowani i urzędnicy ministerialni próbowali przekonać czytelników „SB”, że międzynarodowa organizacja Transparency International, która w przeprowadzonym ratingu uplasowała Białoruś na wysokiej -123 pozycji pod względem korupcji – najzwyczajniej się myli.
Uczestniczący w debacie Paweł Seweryniec – współprzewodniczący komitetu organizacyjnego Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji powiedział, że wysoki poziom korupcji w tym kraju wynika z ogólnie przyjętej normy: „Nie kradniesz- nie przeżyjesz”, „Chcesz dobrzez żyć – musisz kraść, kraść, kraść”. Wysoki poziom korupcji, – zdaniem Seweryńca wysoki poziom korupcji wynika z faktu, że najwięcej osób zatrudnionych jest w sektorze państwowym (70-75 proc.), gdzie korupcji jest najwięcej.
Seweryniec tłumaczył, że w tradycji białoruskiej poczucie sprawiedliwości jest bardzo głębokie;
„U nas i Statut swego czasu był, i niezależne sądy w Wielkim Księstwie Litewskim, i prawo magdebusrkie….”
Słowa Seweryńca wzburzyły prowadzącym dyskusję Wadima Gigina, znanego rusofila, redaktora naczelnego magazynu „Białoruska Dumka”:
Gigin: Ja jako historyk muszę się nie zgodzić z tezą o wysokim poczuciu sprawiedliwości z czasów Rzeczypospolitej. To państwo istniało od 1569 do 1795 roku i było jednym z najbardziej skorumpowanych. Istnieje cała masa dowodów historycznych na potwierdzenie tego; jak przekupywani byli posłowie na sejm, jak każdy jmagnat na sejmiku skupował za pieniądze głosy. A jeśli chodzi o prawo magdeburskie, to warto przypomnieć, że jedną z przyczyn powstania mohylewskiego w 1606 roku i w Mozyrzu w 1615 roku, były po prostu nadużycia władz lokalnych. Historia nie daje podstaw, aby twierdzić, że w czasach feudalizmu „poczucie sprawiedliwości rozkwitało”
Kresy24.pl