Sąd Apelacyjny w Kijowie odmówił stwierdzenia niezgodności z prawem wyroku Sądu Rejonowego w Kijowie na byłego prezydenta Wiktora Janukowycza w sprawie o zdradę państwa. Poinformował o tym obrońca Janukowycza Witalij Sierdiuk na Facebooku.
Uważa on, że orzeczenie Sądu Rejonowego w dzielnicy obołońskiej w Kijowie skazujące Janukowycza na 13 lat więzienia ma wyłącznie charakter polityczny. Serdiuk zadeklarował, że decyzja Sądy Apelacyjnego w Kijowie niezwłocznie zaskarżona w Sądzie Najwyższym.
„Z orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Kijowie wynika, że przedstawiciele byłego prezydenta Petra Poroszenki nadal wpływają na wymiar sprawiedliwości i orzecznictwo sądów. Ich celem było „zorganizowanie” wyroku skazującego na Janukowycza, przerzucenie na niego odpowiedzialności za popełnione zbrodnie, a tym samym uniknięcie swojej kary” – napisał.
Prowadzący sprawę Janukowycza prokurator Rusłan Krawczuk powiedział „RBK-Ukrainie”, że wyrok wydany na byłego prezydentz wszedł w życie.
„Sąd Apelacyjny w Kijowie właśnie odrzucił apelacje obrony Janukowycza i werdykt pozostał bez zmian. Od tego momentu Janukowycz jest oficjalnie uznany za skazanego” – powiedział.
Przypomnijmy: Janukowycz jest podejrzany o organizowanie prześladowań i zabójstw uczestników masowych protestów w Kijowie i innych miastach Ukrainy w dniach 18-20 lutego 2014 r. poprzez nadużycie władzy.
24 stycznia 2019 roku Sąd Rejonowy dzielnicy obołońskiej w Kijowie zaocznie uznał Janukowycza za winnego zdrady stanu i pomocy w agresywnej wojnie, skazując go na 13 lat więzienia. Jednocześnie sąd nie uznał za udowodnione naruszenie przez Janukowycza integralności terytorialnej Ukrainy.
Janukowycz nie uczestniczył w procesie. Po ucieczce z Ukrainy w lutym 2014 roku mieszka w Rosji.
4 maja 2020 roku Sąd Rejonowy dzielnicy peczerskiej w Kijowie orzekł wobec Janukowycza środek zapobiegawczy w postaci zatrzymania jako podejrzanego w postępowaniu karnym z 7 listopada 2017 roku w sprawie przejęcia władzy państwowej.
Niniejsze postępowanie karne dotyczy okoliczności przejęcia władzy państwowej przez Janukowycza we wrześniu-październiku 2010 r. poprzez podjęcie działań zmierzających do bezprawnego zwiększenia zakresu jego prezydentury. Następnie Trybunał Konstytucyjny odnowił Ustawę Zasadniczą zmienioną w 1996 r., uznając naruszenie procedury, gdy parlament wprowadził zmiany do Konstytucji 8 grudnia 2004 r.
22 lutego 2014 r. Rada Najwyższa podjęła uchwałą wznowienie funkcjonowania Konstytucji z 2004 roku.
Opr. TB, https://www.facebook.com/profile.php?id=1012672209
fot. UNIAN
1 komentarz
SyøTroll
4 października 2020 o 13:47Jak widać ma znaczenie za czyją marionetkę jest się postrzeganym.