28 grudnia Sąd Najwyższy Rosji zdecydował o likwidacji „Międzynarodowego Memoriału”. W 2016 roku organizacja została wpisana w Federacji Rosyjskiej do rejestru „agentów zagranicznych”.
Z wnioskiem o likwidację wystąpiła Prokuratura Genaeralna, która dopatrzyła się rzekomego naruszenia przez Memoriał prawa o organizacjach non-profit – „agentach zagranicznych”.
Podczas wystąpienia w sądzie prokurator Aleksiej Zhaferow powiedział, że „Memoriał został pierwotnie stworzony, aby upamiętniać ofiary, ale teraz zmienił kierunek: zamiast wspominać chwalebną przeszłość, każe nam żałować za sowiecką przeszłość”. Powiedział też o jedenastu nazistowskich wspólnikach, których rzekomo znaleziono w bazie danych organizacji, donosi currenttime.tv.
„Memoriał tworzy zwodniczy obraz ZSRR jako państwa terrorystycznego. Dlaczego my, potomkowie zwycięzców, mamy teraz oglądać rehabilitację nazistów? Pewnie dlatego, że ktoś za to płaci. To jest prawdziwy powód, dla którego organizacja aktywnie próbuje zrzec się statusu agenta zagranicznego”- powiedział przedstawiciel Prokuratury Generalnej. Pozew poparli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości i Raskomnadzor.
Adwokat Maria Eysmont odnosząc się do słów prokuraira powiedziała, że „Memoriał” nigdy nie próbował ukrywać, że niektóre projekty są finansowane przez międzynarodowe fundacje, o czym informuje na swojej stronie internetowej.
Odpowiadając na zarzut Prokuratury Generalnej, że Memoriał próbował przedstawiać Związek Radziecki jako państwo terrorystyczne, Eismont powiedziała: „A co się stało z tymi 800 tysiącami ludzi, których trzeba było zrehabilitować? W czyim imieniu zginęli? Czy w naszym kraju panował terror ? Memoriał pomaga go wydobyć”.
Prawniczka uznała decyzję o likwidacji międzynarodowego „Memoriału” za nielegalną i bezpodstawną, szkodzącą krajowi.
Jelena Żemkowa, dyrektor wykonawczy Memoriału powiedziała, że państwo rosyjskie uważa za ważne utrwalanie pamięci o ofiarach represji.
„Jesteśmy otwarci na współpracę, poprawiamy błędy i kontynuujemy pracę, bo w tak dużej pracy ważne jest pójście do przodu” – cytuje jej słowa Mediazona. Żemkowa wskazał, że Memoriał to 33 lata „czarnej, ciężkiej pracy dla dobra ludzi i dla dobra kraju”.
Media w Rosji zwracają uwagę, że Sąd Najwyższy na posiedzeniu ogłosił jedynie sentencję orzeczenia, jego motywy pozostają nieznane. Orzeczenie sądu nie weszło jeszcze w życie i można się od niego odwołać, pisze TASS.
Rada Europy wezwała władze rosyjskie do zaniechania likwidacji. W odpowiedzi rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow powiedział, że Memoriał od dawna ma problemy z przestrzeganiem rosyjskiego prawa.
„Międzynarodowy Memoriał” został wpisany do rejestru organizacji pozarządowych – „zagranicznych agentów” w 2016 roku. Jest to jedna z najstarszych organizacji zajmujących się badaniem represji w ZSRR i prześladowań w Rosji, powstała w 1989 roku przy udziale Andrieja Sacharowa. 11 listopada Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej złożyła pozew do Sądu Najwyższego o likwidację organizacji.
oprac. ba za currenttime.tv.
1 komentarz
karol
28 grudnia 2021 o 14:45Wszystkie organizacje, którym nie jest po drodze z putinem maja problemy z „przestrzeganiem prawa” w rosji…