Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski polecił ukraińskiemu ministerstwu spraw zagranicznych złożenie protestu ambasadorowi Gruzji i wezwanie go do wyjazdu do Tbilisi na konsultacje w związku z pogorszeniem się stanu zdrowia Micheila Saakaszwilego.
W ten sposób ukraiński przywódca zareagował na fatalny stan trzeciego prezydenta Gruzji, który podczas zdalnego udziału w posiedzeniu sądu w Tbilisi 3 lipca wyglądał na bardzo wychudzonego.
W swoim koncie na Telegramie Zełenski podkreślił, że ukraińskie władze wielokrotnie apelowały do władz gruzińskich o zaprzestanie pastwienia się nad Saakaszwilim i wyrażenie zgody na jego wyjazd na Ukrainę.
Ponadto, w porozumieniu z Ukrainą, partnerzy zaoferowali również różne opcje ratowania byłego prezydenta Gruzji – obywatela Ukrainy.
„W tej chwili Rosja zabija rękami gruzińskich władz obywatela Ukrainy Micheila Saakaszwilego” – poinformował Zełenski.
W związku z tym ukraiński prezydent polecił MSZ Ukrainy wezwanie ambasadora Gruzji i wyrażenie mu stanowczego protestu, a także zaleceniu mu opuszczenia Ukrainy w ciągu 48 godzin na konsultacje ze swoją stolicą.
„Jeszcze raz apeluję do władz Gruzji o przekazanie obywatela Ukrainy Micheila Saakaszwilego na Ukrainę w celu niezbędnego leczenia i opieki. Wzywam naszych partnerów o apele w sprawie nieignorowania tej sytuacji i ratowania tego człowieka. Żadna władza w Europie nie ma prawa zabijania ludzi, życie jest podstawową wartością europejską” – podkreślił Zełenski.
Saakaszwili został zatrzymany w Gruzji na początku października 2021 r., kiedy po raz pierwszy od ośmiu lat wrócił do ojczyzny w przededniu wyborów samorządowych. Bezpośrednio po zatrzymaniu rozpoczął strajk głodowy, który zgodził się przerwać 19 listopada 2021 r.
Polityk po długiej głodówce był w ciężkim stanie, dlatego został przeniesiony z więzienia Rustawi do szpitala wojskowego.
W Gruzji jest oskarżony o kilka spraw karnych, w szczególności o zorganizowanie zamachu na byłego gruzińskiego deputowanego Walerego Gelaszwilego w 2005 roku. Za to został już skazany zaocznie na sześć lat więzienia.
Saakaszwili stwierdził, że w areszcie był torturowany. Postawione mu zarzuty uważa za prześladowania polityczne, a siebie za więźnia politycznego.
1 lutego 2023 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że władze gruzińskie „publicznie torturują i zabijają” Saakaszwilego.
6 lutego Rada Najwyższa Ukrainy zaapelowała do Gruzji i społeczności światowej, deklarując konieczność natychmiastowego przekazania trzeciego prezydenta Gruzji, obywatela Ukrainy Saakaszwilego, na leczenie za granicę.
15 lutego Parlament Europejski wezwał władze gruzińskie do uwolnienia Saakaszwilego i umożliwienia mu odpowiedniego leczenia za granicą.
Opr. TB, t.me/V_Zelenskiy_official/6826
1 komentarz
Paweł Kopeć
5 lipca 2023 o 07:51Dziwaczne to wszystko z nim.
On się pogubił?!
Przerachował?!
Przelicytował?!