Komisja Łączności z Polakami za Granicą Sejmu RP wezwała polskie MSZ, aby w swojej polityce wobec Litwy uwzględniło postulaty polskiej mniejszości w zakresie realizacji przez stronę litewską postanowień traktatu z 26 kwietnia 1994 roku.
Te postulaty to przede wszystkim możliwość stosowania polskich, obok litewskich, nazw ulic i miejscowości na terenie, który Polacy zwarcie zamieszkują i oryginalnej pisowni polskich nazwisk w litewskich dokumentach. Mniejszość polska ma też problemy ze szkolnictwem polskim oraz z przedłużającym się zwrotem ziemi w Wilnie i w miejscowościach podwileńskich, której prawowitymi właścicielami w większości byli właśnie Polacy.
Polacy na Litwie oczekują, że polski rząd ”będzie konsekwentnie wnioskował do rządu litewskiego o przywrócenie praw i udogodnień w obszarze edukacji dla uczniów z mniejszości polskiej”, zwiększy środki na inwestycje oświatowe oraz podtrzyma stałe finansowanie polskich mediów na Litwie i podejmie starania, aby polskie media były bardziej dostępne – podkreśla dezyderat Komisji Łączności z Polakami, która apeluje też, aby rząd ”podjął realne działania mające na celu rozwój kontaktów gospodarczych polskiej mniejszości z przedstawicielami Polski”. Ułatwić to miałoby powołanie konsulatu honorowego w Solecznikach.
Problemy mniejszości polskiej na Litwie w większości od lat pozostają niezmienne: nie zostały rozwiązane mimo wielokrotnych deklaracji kolejnych litewskich rządów o woli ich załatwienia oraz korzystnych dla mniejszości zapisów w traktacie polsko-litewskim z 1994 roku.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!