W 2019 r. mija 95. rocznica powstania Korpusu Ochrony Pogranicza. Formacji, której II Rzeczpospolita Polska zawdzięcza wiele. KOP istniał przez 15 lat. W ciągu tego czasu stał na straży wschodnich rubieży, przyczyniał się do rozwoju regionów kresowych, by na końcu dzielnie stanąć przeciw sowieckiej nawale.
KOP powstał w 1924 r. by wschodnią granicę II Rzeczypospolitej przed penetracją agentów, terrorystów i zwartych uzbrojonych oddziałów dywersyjnych przerzucanych przez sowieckie służby specjalne z terenu ZSRR.
We wrześniu 1939 r. KOP zmobilizował ponad 30 tys. żołnierzy. Zdecydowaną ich większość skierowano do walki przeciw Niemcom. 17 września, gdy na Polskę uderzyła półmilionowa – w pierwszym rzucie – Armia Czerwona, granicy z Rosją Radziecką strzegło 20 batalionów KOP liczących około 12 tys. żołnierzy, w większości rezerwistów. Na miarę swoich możliwości starali się stawiać opór i opóźniać pochód nieprzyjaciela.
Portal, poświęcony historii Korpusu Ochrony Pogranicza, wzbogacony jest o tysiące zdjęć żołnierzy i ich rodzin, zawiera oryginalne nagrania rozkazów czy interaktywną mapę przedwojennych placówek granicznych.
IPN/dzieje.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!