
Memoriał “Miednoje”. Fot: tvernews.ru
Rosjanie usunęli z Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje (obwód twerski) polskie symbole wojskowe.
Jak poinformował rosyjski Memoriał na kanale Telegram, na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje usunięto płaskorzeźby przedstawiające polskie odznaczenia wojskowe – Order Virtuti Militari oraz Krzyż Kampanii Wrześniowej.
— To niedopuszczalne ingerowanie Rosji w prawdę historyczną — ocenił Radosław Sikorski w odpowiedzi na ten wołający o pomstę krok Moskwy. Jego słowa cytuje portal Interia.
— I nie zrobili tego wandale, ale władze kompleksu cmentarnego na polecenie lokalnej twerskiej prokuratury, a więc na polecenie państwa rosyjskiego – wyjaśniał Radosław Sikorski.
Rzeczywiście, rosyjskie lokalne media opisują to, co zaszło na polskim cmentarzu jako usunięcie „nielegalnie zainstalowanych antyrosyjskich symboli” na wniosek prokuratury.
Z doniesień wynika, że z wnioskiem o usunięcie polskiej symboliki i ich „antyrosyjskiemu znaczeniu” wystąpiło Rosyjskie Towarzystwo Historyczno-Wojskowe im. Władimira Miedinskiego. Argumentuje ono, że Order Virtuti Militari został ustanowiony na cześć zwycięstwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów nad Imperium Rosyjskim w bitwie pod Zieleńcami w 1792 r., a „Krzyż Kampanii Wrześniowej” dotyczyć może dwóch dat – niemieckiego i sowieckiego ataku na Polskę w 1939 r.
Rosyjska prokuratura uznała więc, że obecność symboli była niezgodna z prawem.
Szef MSZ powiedział na konferencji prasowej, że rozmawiał na ten temat z szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
— Sprzeciwiamy się tej dewastacji, ale nie damy się podzielić w czasie kampanii wyborczej – zapewnił Radosław Sikorski. Dodał przy tym, że oczekuje energicznych działań ze strony IPN.
Kompleks Memorialny „Miednoje” jest miejscem pochówku ponad 6 tys. polskich jeńców wojennych wziętych do niewoli podczas sowieckiej inwazji na Polskę w 1939 roku i rozstrzelanych przez NKWD w 1940 roku.
Nie jest to pierwszy przypadek usuwania polskich symboli z miejsc pamięci w FR.
Po wybuchu wojny na Ukrainie latem 2022 roku zostały w Miednoje i Katyniu zostały zdjęte polskie flagi. Muzeum Historii Współczesnej Rosji, które zarządza tymi miejscami pamięci, nazwało wówczas umieszczenie polskich symboli „niewłaściwym” ze względu na fakt, że „Polska przyjęła otwarcie wrogą politykę wobec Federacji Rosyjskiej”.
Oprócz polskiego cmentarza wojskowego w Miednoje znajdują się tam pochówki obywateli radzieckich – ofiar represji politycznych.
W październiku 2023 roku zainstalowano tam popiersie Józefa Stalina, a także rzeźby Włodzimierza Lenina, Feliksa Dzierżyńskiego i Jakowa Swierdłowa.
ba
2 komentarzy
Federacja Polsko-Ukraińska
21 maja 2025 o 17:29(usun. – wulgarne brednie)
Federacja Polsko-Ukraińska
21 maja 2025 o 18:11Nie sądzę, aby powyższy usunięty opis zawierał ww. dwie negatywne cechy; był rok 1993, byliśmy zakochani.