Rubel stał się najbardziej niestabilną walutą świata po wiadomości o uznaniu samozwańczych „republik” w Donbasie przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Wieczorem 21 lutego kurs dolara wobec rubla w trakcie handlu wyniósł 79 rubli, a w tej chwili nawet całe 80 rubli. Poinformowało o tym rosyjskie wydanie gazety „RosBiznesKonsalting”.
Należy zauważyć, że na tle zaostrzenia się sytuacji geopolitycznej zmienność rosyjskiej waluty narodowej zbliżyła się do maksimum od początku pandemii – 20,7% (w styczniu), do 14 lutego wzrosła do 24,3%.
Według danych agencji „Bloomberg”, od tego czasu rubel pozostaje w czołówce światowych walut, jako najbardziej niestabilny.
Rosnące zagrożenie nową eskalacją i wybuchem wojny Rosji z Ukrainą dodatkowo pogorszyło oczekiwania inwestorów. Wraz z deprecjacją rosła zmienność notowań rubla.
O godzinie 14:00 21 lutego rosyjska waluta narodowa osiągnęła 28,78%, do 17:20, po doniesieniach o likwidacji „ukraińskich dywersantów” w obwodzie rostowskim, liczba ta osiągnęła już 33,55%. Nadal rosła wobec ogłoszenia przez Putina obrad Rady Bezpieczeństwa FR w sprawie uznania samozwańczych republik w Donbasie.
Z wyjątkiem szczytu pandemicznego w marcu 2020 r. zmienność rubla nie wzrosła powyżej 30% od lutego 2015 r. Najwyższy wskaźnik miał miejsce w grudniu 2014 roku.
Geopolityka pozostaje głównym czynnikiem negatywnie wpływającym na rosyjskiego rubla, twierdzą analitycy, z którymi rozmawiała gazeta „RosBiznesKonsalting”.
Zarówno krajowa waluta, jak i cały rynek gwałtownie reagują na aktualną sytuację polityczną w regionie, pogarszają się nastroje inwestorów, którzy uciekają z rosyjskiego rynku.
Opr. TB, https://www.rbc.ru/
fot. Delo/https://pixabay.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!