Sąd w Kijowie uznał za winnego zbrodni wojennej (zabicia cywila pod Kijowem) i skazał na dożywocie rosyjskiego żołnierza Wadima Szyszimarina. Szybkie przeprowadzenie procesu było możliwe dzięki obowiązywaniu przyspieszonych procedur stanu wojennego oraz dzięki temu, że Rosjanin sam przyznał się do zbrodni.
‼️Исторические кадры с судебного процесса над военным преступником из россии pic.twitter.com/aLNMNXDQYL
— Аслан (@antiputler_news) May 23, 2022
Proces rosyjskiego zbrodniarza w Kijowie. Wczoraj przyznał się do winy, dziś prosi o przebaczenie
Ofiara to 62-letni Oleksandr Szełypow.
Sędzia Serhij Agafonow w uzasadnieniu stwierdził, ze Szyszymarin wykonal „zbrodniczy rozkaz”, ktory dał mu zołnierz wyższej rangi (ale nie będący jego dowódcą), by strzelil mężczyźnie w głowę z broni automatycznej.
W swoim ostatnim słowie na rozprawie w zeszłym tygodniu Szyszymarin pochodzący z Irkucka na Syberii twierdził, ze nie chciał zabic Szełypowa, i ze szczerze żałuje tego, co się stało.
Obrońca Szyszymarina Wiktor Owsiannikow bronił klienta w ten sposób, że stwierdził, że bał się on o swoje życie w przypadku odmowy zabicia Szełypowa.
W trakcie procesu Szyszymarin zeznawał, że wraz z kilkoma innymi żołnierzami zgubili swój oddział i próbowali połączyć się z nim kradnąc samochód. Po drodze zobaczyli cywila z telefonem. Jeden z żołnierzy w samochodzie, jak mówił, kazał Szyszymarinowi go zabić twierdząc, że ich wyda.
Ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa powiedziała już w kwietniu, że zidentyfikowanych zostało 10 żołnierzy z osławionej 64. Zmechanizowanej Brygady Piechoty Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej odpowiedzialnej za zbrodnie na cywilach pod Kijowem. Ukraińscy śledczy wciąż zbierają dowody, i najpewniej zidentyfikowanych zostanie wiecej podejrzanych niż znane 10 nazwisk. Ukraińskie wladze podały też, że prowadzą w sumie kilkadziesiąt śledztw w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie i będą kolejne procesy. Według wstępnych ustaleń Rosjanie na Ukrainie dopuscili sie zarówno zbrodni wojennych, jak i zbrodni przeciwko ludzkości oraz ludobójstwa. W śledztwach biorą też udział śledczy z innych krajów oraz organizacji miedzynarodowych.
Oprac. MaH, rferl.org, twitter.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!