Mustafa Dżemilew otrzymał pięcioletni zakaz wjazdu do anektowanego przez Rosję Krymu.
Dżemilewowi, który jest deputowanym do parlamentu Ukrainy i byłym przewodniczącym Medżlisu, wręczono zakaz wjazdu „na teren Federacji Rosyjskiej” w sobotę, kiedy udawał się z Krymu do Kijowa na spotkanie z wiceprezydentem USA Joe Bidenem. Przywódca Tatarów zapowiedział, że nie podporządkuje się decyzji.
Jak na ironię dwa dni później Władimir Putin poinformował, że podpisał dekret o rehabilitacji wszystkich narodów, które ucierpiały od represji stalinowskich, w tym krymskich Tatarów.
Mustafa Dżemilew był w 1944 roku wraz z całą rodziną deportowany do Uzbekistanu. W 1961 był jednym z założycieli Związku Młodzieży Krymskotatarskiej w Taszkencie. W 1969 należał do założycieli Grupy Inicjatywnej na rzecz Ochrony Praw Człowieka w Związku Sowieckim. Był siedmiokrotnie skazywany, łącznie spędził 15 lat w więzieniu za „szerzenie poglądów kwestionujących ład radziecki”. W latach 1975–1976 zorganizował trwającą 303 dni głodówkę w więzieniu w Omsku. W 1983 założył i redagował nielegalny „Biuletyn Informacyjny Grupy Inicjatywnej Tatarów Krymskich im. Musy Mamuta”. Od 1987 do 1989 pełnił obowiązki przywódcy Centralnej Grupy Inicjatywnej Narodowego Ruchu Tatarów Krymskich, a w latach 1989–1991 stał na czele Organizacji Krymskotatarskiego Ruchu Narodowego. W 1987 zamieszkał w Bachczysaraju. W czerwcu 1991 wybrano go na przewodniczącego Medżlisu Tatarów Krymskich. Od maja 1999 był przewodniczącym Rady Przedstawicieli Narodu Krymskotatarskiego. W marcu 1998 po raz pierwszy uzyskał mandat deputowanego do Rady Najwyższej Ukrainy (z ramienia Ludowego Ruchu Ukrainy), później był wybierany w latach 2002 i 2006 (z Bloku Nasza Ukraina) oraz w 2007 (z listy wyborczej Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona) i w 2012 z listy Batkiwszczyny. Stoi na czele Fundacji „Krym”. W październiku 1998 został odznaczony nagrodą ONZ za działalność na rzecz powrotu Tatarów krymskich do ojczyzny.
Kresy24.pl/Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!