Konsul Rosji na Krymie Władimir Andriejew, który w niedawnej wypowiedzi dla mediów oskarżył Tatarów krymskich o zdradę i współpracę z nazistami podczas drugiej wojny światowej, podał się do dymisji.
Informując o tej decyzji 24 maja, stwierdził, że nie żałuje swoich słów i nie odwołuje żadnego z nich, nie zgadza się też ze stanowiskiem rosyjskiego MSZ, które go skrytykowało.
Odwołania Andriejewa domagali się Tatarzy krymscy. Natomiast rosyjska wspólnota na Krymie nadała mu tytuł swego honorowego członka.
W wywiadzie udzielonym tatarskiej stacji TV ATR rosyjski konsul oświadczył, że nie poleca swoim rodakom oglądać filmu „Chajtarma”, opowiadającego o przeprowadzonej na rozkaz Józefa Stalina deportacji Tatarów z Krymu w 1944 roku. Andriejew powiedział wówczas, że obraz ten „wypacza prawdę o wielkiej wojnie ojczyźnianej”, czyli tym fragmencie II wojny światowej, kiedy ZSRR był w koalicji antyhitlerowskiej. Andriejew przekonywał, że „temat kolaboracji i współpracy z okupantami powinien być obecny we wszystkich przedsięwzięciach” poświęconych deportacji Tatarów.
Ta wypowiedź wywołała oburzenie Tatarów, a MSZ Ukrainy wyraziło nadzieję, że jego słowa zostaną odpowiednio ocenione przez rosyjską dyplomację. MSZ w Moskwie oświadczyło następnie, że zachowanie Andriejewa było niepoprawne, jednak Tatarzy ogłosili, że zablokują pracę konsulatu Federacji Rosyjskiej na Krymie i zażądali niezwłocznego wydalenia Andriejewa z terytorium Ukrainy.
Wysiedlenia Tatarów krymskich rozpoczęły się 18 maja 1944 roku, po tym jak władze Związku Sowieckiego oskarżyły ich o współpracę z Niemcami. Pierwsza fala deportacji objęła ponad 18 tysięcy osób. Niedługo po wysiedleniu Tatarów podobną decyzję podjęto w sprawie żyjących na Krymie Ormian, Greków i Bułgarów. Deportowano też Turków, Kurdów, Persów i Romów – łącznie około 300 tys. mieszkańców, z czego 200 tysięcy stanowili Tatarzy. Po przymusowym wysiedleniu Tatarzy zaczęli powracać na Krym dopiero na początku lat 90.
Kresy24.pl/OSW, rp.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!