W celu zwiększenia produkcji uzbrojenia w Rosji do pracy w przemyśle zbrojeniowym będą angażowani więźniowie. Poinformowało o tym brytyjskie ministerstwo obrony, powołując się na dane wywiadowcze.
Rosyjski sektor produkcji obronnej z dużym prawdopodobieństwem będzie wykorzystywał pracę skazanych w celu zaspokojenia potrzeb produkcji w czasie wojny.
Już w listopadzie ub. roku największy rosyjski producent czołgów „Uralwagonzawod” poinformował w mediach, że po spotkaniu z Federalną Służbą Więzienną FR zatrudni 250 skazanych.
Rosja ma długą tradycję pracy więźniów, ale od 2017 roku praca przymusowa została ponownie wprowadzona jako specyficzna kara.
Rosja ma jeden z największych systemów więzienno-łagierniczych na świecie. Federalna Służba Więzienna nadzoruje rozległe imperium liczące ponad 400 tys. więźniów i często jest oskarżana o skrajną brutalność i korupcję.
„Więźniowie są wyjątkowym zasobem ludzkim dla rosyjskich przywódców, którzy mogą ich wykorzystać do wsparcia „specjalnej operacji wojskowej” (wojny z Ukrainą), kiedy wciąż nie ma wystarczającej liczby chętnych ochotników” – czytamy w komunikacie.
Brytyjski wywiad sugeruje, że praca więźniów będzie prawdopodobnie szczególnie pożądana przez producentów broni o niskim poziomie technologii, a w szczególności przez „Uralwagonzawod”, który prawie na pewno znajduje się pod silną presją ze strony Moskwy, by zwiększyć produkcję.
Przypomnijmy, że kontrolowana przez Jewgienija Prigożyna firma najemnicza „Wagner” aktywnie rekrutuje rosyjskich więźniów do udziału w wojnie z Ukrainą w zamian za ułaskawienie. Prigożyn osobiście odwiedza rosyjskie kolonie karne, namawiając skazanych, by zaciągnęli się do jego formacji i zostali mięsem armatnim w wojnie przeciwko Ukrainie.
Więźniowie są rzucani na linię frontu praktycznie bez przygotowania. Znane są też fakty, że „zekowie” celowo wysyłani są do walki bez jedzenia. Wynika to z wyraźnej świadomości, że więźniowie nie pożyją długo na wojnie. Niedawno Prigożyna zauważono w „kostnicy” ze zwłokami najemników.
Na początku listopada Putin podpisał ustawę, która umożliwia mobilizację więźniów z długoletnimi wyrokami za poważne przestępstwa. W ten sposób Putin zalegalizował pobór skazanych w czasie mobilizacji.
Opr. TB, twitter.com/DefenceHQ
1 komentarz
Kocur
13 stycznia 2023 o 13:05Z niewolnika nie masz pracownika, jakiej jakości będzie to praca…?