Dochody na rachunkach dewizowych Narodowego Banku Ukrainy w sierpniu 2022 roku siegnęły 4,79 miliarda dolarów.
Oznacza to, że rezerwy Ukrainy w walutach obcych w sierpniu wzrosly o 13,6 proc. i obecnie wynoszą równowartość 25,4 mld dolarów.
Informacje podał Narodowy Bank Ukrainy.
Wyjaśniono, że rezerwy zwiększyły się z powodu mniejszej liczby interwencji NBU na rynku walut jak również spadku kosztu obsługu długu zagranicznego.
Jak pisaliśmy, w sierpniu wierzyciele z Klubu Paryskiego i grupy G& zgodzili się na odłożenie spłaty długu Ukrainy.
„Inwestorzy w zadłużenie zagraniczne Ukrainy zgodzili się na odroczenie płatności do 2024 roku z możliwością przedłużenia na kolejny rok. Dziękuję za krok solidarności. Jesteśmy również wdzięczni krajom G7 za poparcie tego stanowiska” – podziękował wtedy na portalu społecznościowym premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Jak zapowiadał, zaoszczędzone na zmiejszeniu kosztów obsługi długów środki pomogą utrzymać stabilność makrofinansową, wzmocnić stabilność ukraińskiej gospodarki i zwiększyć siłę armii.
„Posiadacze papierów wartościowych państwowych Ukrenergo i Ukravtodoru również zaakceptowali propozycję opóźnienia spłat. Pozwoli to Ukrainie lepiej przygotować się do najtrudniejszego sezonu grzewczego w historii i skuteczniej odbudować infrastrukturę zniszczoną przez rosyjskich terrorystów” – poinformował również Szmyhal.
Grupę G7 stanowią najbogatsze demokratyczne kraje świata – USA, Wielka Brytania, Kanada, Japonia, Włochy, Francja, Niemcy. W ramach grupy G7 odbywają sie szczyty i uzgodnienia w formacie liderów tych krajów. Klub Paryski zresza wysokich urzędników do spraw gospodarczych 19 państw-największych gospodarek świata i zajmuje się właśnie kwestiami zadłużenia. Ma podobnie jak G7 dużą rolę, ale działa również nieformalnie, na zasadzie spotkań i uzgodnień między krajami.
Wierzyciele zgodzili się na odrocznie spłaty długów przez Ukrainę. To ulga dla gospodarki i budżetu
Oprócz odroczenia spłaty długów Ukraina otrzymuje też inną, bezpośrednią i niebezpośrednią, pomoc od międzynarodowych instytucji oraz poszczególnych krajów, partnerów Ukrainy.
Oprac. MaH, unian.net
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!