Deputowany Dumy Państwowej Anatolij Wasserman przygotował projekt ustawy, która pozwoliłaby państwu na konfiskatę oszczędności gotówkowych obywateli, których kwota przekracza 15 bilionów rubli.
Jak podaje Interfax, ustawa Wassermana zobowiązywałaby Rosjan do zgłaszania do Federalnej Służby Podatkowej gotówki w rublach i walucie, jeśli jej ilość przekracza 1 mln rubli.
Zgodnie z pomysłem deputowanego partii „Sprawiedliwa Rosja”, posiadacze gotówki przechowywanej „pod materacem” byliby zobowiązani do wyjaśnienia pochodzenia środków.
„Przechowywanie gotówki w rublach lub walutach obcych w kwocie równej lub przekraczającej milion rubli bez powiadomienia organu podatkowego, w tym określenia pochodzenia środków, podlega karze grzywny w wysokości dwukrotnej kwoty nielegalnie przechowywanych środków, a także konfiskacie wszystkich nielegalnie przechowywanych środków” – Interfax cytuje projekt ustawy Wassermana.
W uzasadnieniu deputowana tłumaczy: „Duże ilości gotówki posiadane przez obywateli są zazwyczaj wynikiem działalności w szarym lub nawet „czarnym” sektorze gospodarki. W celu walki z „shadow rich” Wasserman proponuje wprowadzenie do kodeksu karnego nowego artykułu – 187.1 (nielegalny obrót gotówką).
Zgodnie z projektem ustawy, zawiadomienie do Federalnej Służby Podatkowej o posiadaniu w „schowku” w wysokości ponad miliona rubli musiałoby być złożone nie później niż tydzień po wejściu obywatela w posiadanie pieniędzy. Dokument można złożyć osobiście, pocztą lub przez internet.
Według Rosstatu, na styczeń 2023 roku Rosjanie trzymali w gotówce 28 proc. swoich oszczędności, czyli 15,722 bln rubli.
Z tej kwoty dwie trzecie – 10,546 bln rubli – jest w rublach. Pozostała część – 5,242 bln br – jest w gotówce w walutach obcych. Od początku 2022 roku oszczędności gotówkowe obywateli Rosji wzrosły o 1,442 bln br.
ba za interfax.ru
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!