W ubiegłym sezonie plony pszenicy ozimej na terenach czasowo okupowanych były o 16% niższe niż na wolnych terenach Ukrainy. Ponadto 8% plonów nie zostało zebranych.
Z badania przeprowadzonego przez NASA Harvest wspólnie z Ministerstwem Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy wynika, że w poprzednim sezonie łączna powierzchnia uprawy pszenicy ozimej wyniosła 7,2 mln hektarów, z czego 1,8 mln ha znajdowało się na terenach czasowo okupowanych.
Należy zauważyć, że w bieżącym sezonie gospodarczym 2023/2024 powierzchnia uprawy pszenicy ozimej na okupowanych terytoriach Ukrainy zmniejszyła się o prawie 10%.
„Porównując rok 2023 z rokiem 2022, obserwujemy znaczny spadek powierzchni upraw na terenach okupowanych, przy zauważalnym wzroście powierzchni porzuconych gruntów ornych. O ile dobre warunki pogodowe w tym sezonie przyczyniły się do wyższych plonów, o tyle z naszych analiz wynika, że na terenach okupowanych występują także znaczne obszary użytków rolnych w złym stanie i zaniedbane, skoncentrowane wzdłuż linii frontu” – skomentował dyrektor ds. zbiorów NASA Inbal Becker-Reshef.
Według wiceprzewodniczącego Ogólnoukraińskiej Rady Agrarnej Denysa Marczuka, podczas jesiennych zasiewów ukraińscy rolnicy zmniejszyli o połowę areał pod uprawy ozime w porównaniu z danymi przedwojennymi.
Przyczyną tego były okupacja części ziem ukraińskich, zagrożenie w strefach przyfrontowych, obecność min, a także susza na początku kampanii siewnej i brak środków finansowych wśród rolników.
W efekcie, zdaniem eksperta, zasiano pszenicą około 3,8 mln hektarów. Jak jednak zauważył, nie wpłynie to w żaden sposób na bezpieczeństwo żywnościowe kraju.
Opr. TB, minagro.gov.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!