Głównym celem operacyjnym Rosji pozostaje miasto Bachmut w obwodzie donieckim. Rosjanie mogą go otoczyć, jeśli zajmą sąsiednie miasto Sołedar.
Wywiad Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii twierdzi, że rosyjska regularna armia i jednostki prywatnej firmy wojskowej „Wagner” poczyniły postępy taktyczne w ciągu ostatnich czterech dni w Sołedarze w obwodzie donieckim i przypuszczalnie kontrolują większość tego miasta.
„Sołedar znajduje się 10 kilometrów na północ od Bachmutu, którego zdobycie wydaje się pozostawać głównym bezpośrednim celem operacyjnym Rosji. Dla Rosji osią jest najprawdopodobniej próba okrążenia Bachmutu od północy i zniszczenia ukraińskiej łączności” – uważa brytyjski wywiad.
Według brytyjskiego wywiadu, część walk koncentruje się przy wejściach do 200-kilometrowych tuneli kopalni soli, które przechodzą pod rejonem bachmuckim.
„Obie strony prawdopodobnie obawiają się, że tunele te mogą posłużyć do infiltracji tyłów” — uważa brytyjski wywiad wojskowy.
„Mimo wzmożonej presji na Bachmut jest mało prawdopodobne, aby Rosja otoczyła miasto w najbliższej przyszłości, ponieważ wojska ukraińskie utrzymują stabilną głębokość obrony i kontrolę szlaków zaopatrzeniowych” – przekonują oficerowie wywiadu.
Sztab Generalny Ukrainy nie wyjaśnia obrazu walk pod Bachmutem i Sołedarem
W tradycyjnym porannym podsumowaniu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy niewiele jest szczegółów dotyczących walk w najbardziej gorącym punkcie ukraińskiego Donbasu.
Rzecznik Sztabu Generalnego Andriej Kowaliow powiedział, że wojska rosyjskie koncentrują swoje wysiłki na dotychczasowym celu, jakim jest zajęcie obwodu donieckiego w granicach administracyjnych. Rosjanie zadeklarowali ten cel od początku wojny na pełną skalę 24 lutego 2022 roku, ale od 321 dni Ukraińcy nie pozwalają im go osiągnąć.
Według Andrieja Kowaliowa, w ciągu ostatniego dnia jednostki sił zbrojnych odparły rosyjskie ataki w pobliżu trzech osad w obwodzie ługańskim i około dziesięciu w obwodzie donieckim, w tym w okolicach Bachmutu i Sołedaru.
Równocześnie z ofensywą Rosjanie zintensyfikowali ostrzał artyleryjski wszystkich osad na osi Bachmut-Sołedar. Sztab Generalny poinformował, że ostrzał w kierunku Bachmut dotknął 25 wsi i miasteczek.
Obie strony — zarówno Rosja, jak i Ukraina — intensywnie wysyłają wojska w tym kierunku. Żaden z nich nie zamierza się wycofać, mimo ciężkich strat.
Wiceminister obrony Ukrainy Anna Maljar powiedziała, że Rosjanie po „nieudanej próbie” zdobycia Sołedaru wycofali się i przegrupowali, a następnie przy pomocy dodatkowych jednostek przypuścili nowy potężny szturm na miasto.
„Wróg zaangażował dużą liczbą grup szturmowych utworzonych z najlepszych rezerw wagnerowców. Wróg dosłownie depcze po ciałach własnych żołnierzy, intensywnie używając artylerii, salw i moździerzy, osłaniając ogniem własnych bojowników” – powiedziała Anna Maljar.
Wiceminister obrony podkreśliła, że obecnie najostrzejsze walki toczą się pod Sołedarem.
Tymczasem rosyjskie media unikają wzmianek o bitwach pod Bachmutem i Sołedarem. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej informuje jedynie na codziennych briefingach, że rosyjskie wojska kontynuują ofensywę i ostrzeliwują cały obszar walk w kierunku Doniecka. Według rosyjskiego resortu, armia ukraińska ponosi ciężkie straty w ludziach i sprzęcie.
American Institute for the Study of War twierdzi, że najbardziej zaangażowane pod Sołedarem są jednostki prywatnej kompanii „Wagner”, a jej przywódca Jewgienij Prigożyn wykorzystuje wszystkie doniesienia o sukcesach w tym kierunku, aby wzmocnić reputację swojej armii jako najbardziej skuteczną siłę bojową na terytorium Ukrainy.
Kilka dni temu administracja USA poinformowała, że wzrost liczby wagnerowców walczących pod Bachmutem i Sołedarem ma związek z zainteresowaniem Prigożyna przejęciem kontroli nad wydobyciem soli i gipsu z kopalń w okolicach Bachmutu.
Ale sam Prigożyn twierdzi, że uważa duży system kopalń i tuneli za niezawodną i bezpieczną okazję do rozmieszczenia w nich dodatkowych sił i sprzętu wojskowego, aby przebić się przez obronę Ukraińców i dotrzeć do granic administracyjnych obwodu donieckiego.
Bachmut (od 1924 do 2016 – Artemowsk) jest ośrodkiem przemysłu solnego, głównym węzłem kolejowym. Bachmut miał ten status przed rosyjską inwazją na pełną skalę w 2022 roku. W mieście mieszkało ponad 80 tysięcy osób. Rosyjscy propagandyści często celowo nazywają miasto Artemowsk starą sowiecką nazwą. Od prawie roku bezskutecznie próbują zdobyć Bachmut, wojska ukraińskie odpierają wszystkie ataki.
Sołedar lezy w rejonie bachmuckim w obwodzie donieckim, 11 kilometrów od Bachmutu. Posiada dwie stacje kolejowe. Mieściło się tu największe przedsiębiorstwo produkcji soli na Ukrainie „Artemsol”. Przed wojną w mieście mieszkało 10,5 tys. osób.
Według ukraińskich władz w wyniku działań wojennych oba miasta są bardzo zniszczone.
oprac. ba za svaboda.org
Fot: httphttps://www.worldwarphotos.info/wp-content/gallery/germany/artillery/flak-88/Flak_88_Regiment_24_Artemowsk_Winter_1941.jpgs
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!