Rosja została zawieszona na czas nieokreślony w członkostwie Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF). Poinformował o tym w Telegramie Andrij Jermak, dyrektor Kancelarii prezydenta Ukrainy.
FATF to międzyrządowa organizacja założona w 1989 r. z inicjatywy G7 – grupy siedmiu państw, które są jednymi z najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym – której celem jest wypracowywanie i określanie standardów w dziedzinie przeciwdziałania praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i innych powiązanych zagrożeń dla międzynarodowego systemu finansowego oraz promowanie skutecznego ich wdrażania.
„Odnieśliśmy znaczące zwycięstwo. FATF zawiesiła członkostwo Rosji na czas nieokreślony. Ci z bagna utracili wszelkie prawa jako członkowie FATF. O tę decyzję walczyła grupa sankcyjna McFaula-Jermaka. Osuszymy rosyjskie bagno, gdziekolwiek ono jest” – napisał.
Służba prasowa FATF wyjaśniła, że Rosja została ukarana za rażące naruszenie swoich zobowiązań w zakresie współpracy międzynarodowej i wzajemnego szacunku.
„W ciągu ostatniego roku Federacja Rosyjska zintensyfikowała nieludzkie i brutalne ataki na krytyczną infrastrukturę publiczną. FATF jest również głęboko zaniepokojona doniesieniami o handlu bronią między Federacją Rosyjską a jurysdykcjami objętymi sankcjami ONZ oraz złośliwą działalnością cybernetyczną pochodzącą z Rosji” – czytamy w komunikacie FATF.
Przypomnijmy, że niemieckie władze opracowały nowy sposób na zablokowanie nielegalnego eksportu objętych sankcjami towarów do Federacji Rosyjskiej. Aby uniemożliwić prywatnemu biznesowi stosowanie „przebiegłych schematów”, niemieckie władze zaproponowały wprowadzenie sankcji karnych za omijanie sankcji.
W rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosiła nowy pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Sankcje wymierzone są w najwyższe kierownictwo Rosatomu, szefów dwóch największych rosyjskich firm zbrojeniowych, czterech banków i innych członków rosyjskiej elity.
Unia Europejska zamierza niebawem wprowadzić dziesiąty pakiet sankcji wobec Rosji. Polska sprzeciwia się proponowanym ograniczeniom importu kauczuku syntetycznego, które jej zdaniem nie są wystarczająco silne.
Opr. TB, t.me/ermaka2022/2109
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!