Rosja bez konsultacji z członkami Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym zorganizowała wojenną interwencję na Ukrainie.
„Działania Rosji są sprzeczne z art. 1 oraz 2 Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, który wygaśnie 2 kwietnia” – powiedział były kandydat na prezydenta Armenii, Andrias Ghukasjan.
Wymienione artykuły Układu zakładają, że kraje członkowskie będą wstrzymywać się od używania siły, wszystkie kwestie sporne powinny być rozstrzygane przy pomocy środków politycznych, a kwestie mające międzynarodowe znaczenie powinny być konsultowane w ramach OUBZ.
W związku z działaniami Rosji na Ukrainie Armenia musi dokonać wyboru: albo będzie współodpowiedzialna za wkroczenie Rosji na Ukrainę, albo opuści OUBZ . Ghukasjan uważa, że Armenia powinna ogłosić neutralność, ponieważ skutki dalszego zaangażowania będą żałosne.
Tymczasem prezydent Armenii Serż Sarkisjan na kongresie Europejskiej Partii Ludowej w Dublinie 6 marca wprawdzie wyraził „żal i ubolewanie” w związku z wydarzeniami na Ukrainie oraz stwierdził, że „konieczne jest, jak najszybsze złagodzenie napięcia oraz znalezienie racjonalnych rozwiązań”, dodał jednak, że jest za tym, by „budowanie i pogłębianie stosunków z jednym partnerem nie prowadziło do powstania nowych podziałów w regionie” i oświadczył, że w związku z tym Armenia będzie kontynuować politykę kontaktów z wszystkimi partnerami.
U źródeł jej powstania OUBZ leży traktat o bezpieczeństwie zbiorowym, który w 1992 roku podpisały podpisały:Armenia, Kazachstan, Kirgistan, Rosja, Tadżykistan i Uzbekistan. Azerbejdżan, Gruzja i Białoruś przystąpiły do niego w 1993. Traktat uprawomocnił się 20 kwietnia 1994.
Sygnatariusze wyrzekli się groźby użycia siły wobec państw trzecich, zadeklarowali nieprzystępowanie do sojuszy wojskowych, zapewnili, że agresja na którekolwiek z państw układu, będzie potraktowane jako atak na całą organizację. Po pięciu latach obowiązywania traktatu – w 1999 roku – nastąpiło jego odnowienie, jednak już w innym składzie. Opuściły go Azerbejdżan, Gruzja i Uzbekistan, tworząc, wymierzoną w dominację rosyjską w regionie organizację GUAM. W 2006 do organizacji powrócił Uzbekistan, który po raz wtóry opuścił sojusz w 2012 roku. W 2008 roku podczas szczytu w Moskwie zapadła decyzja o utworzeniu sił szybkiego reagowania.
OUBZ jest próbą zachowania hegemonii przez Rosję na obszarze postsowieckim i ma na celu uniemożliwienie byłym republikom sowieckim integracji ze strukturami euroatlantyckimi.
Kresy24.pl/Studium.uw.edu.pl, armtoday.info, Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!