Jak informuje rosyjska rządowa agencja TASS rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ogłosił właśnie zerwanie umowy zbożowej z Ukrainą. Jak dodał, „Moskwa natychmiast powróci do realizacji porozumień, gdy tylko rosyjska część umowy zbożowej zostanie sfinalizowana”.
Jak poinformował w poniedziałek rosyjskich dziennikarzy Dmitrij Pieskow:
„Porozumienia czarnomorskie właściwie przestały dziś obowiązywać, część porozumień dotyczących Rosji w sprawie handlu zbożem nie została wykonana. Jak powiedział wcześniej prezydent Putin, termin upływa 17 lipca. Niestety, część dotycząca Rosji w tym porozumieniu czarnomorskim nie została do tej pory wypełniona. W związku z tym zostaje ono wypowiedziane”.
Przypomnijmy, iż 22 lipca 2022 roku w Stambule udało się podpisać dwa porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża. Jeden dokument parafowały Turcja, Ukraina i Organizacja Narodów Zjednoczonych, a drugi – Rosja, Turcja i ONZ, ponieważ Kijów nie chciał podpisać niczego bezpośrednio z Moskwą. Na mocy umowy w Ankarze zaczęło działać centrum koordynacyjne do monitorowania „korytarza zbożowego”. Ukraińskie statki z ziarnem i roślinami oleistymi wypływały z portów takich jak Odessa i bezpiecznym korytarzem, przez Cieśninę Bosfor docierały do portów Afryki czy Bliskiego Wschodu. Zgodnie z ustaleniami, co miesiąc Ukrainę miało opuszczać łącznie 5 milionów ton zboża, co miało pomóc złagodzić globalny kryzys żywnościowy wywołany przez rosyjską blokadę ukraińskich portów.
„Umowa zbożowa” zaczęła napotykać na największe problemy w kwietniu br., kiedy to minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow zapowiedział, że zostanie ona zakończona „jeśli sytuacja się nie zmieni”. Zauważył bowiem, że na mocy porozumienia ukraińskie zboże miało być eksportowane do najbiedniejszych krajów świata, ale z wysłanych dotychczas 30 milionów ton „mniej niż 3 procent trafiło do najbiedniejszych państw”.
„[…] Co do przyszłości inicjatywy czarnomorskiej… Jeśli nic się nie zmieni – a najwyraźniej tak będzie – to będziemy musieli wyjść z założenia, że porozumienie dłużej nie funkcjonuje”
– zapowiedział Ławrow.
Ostatecznie „umowa zbożowa” miała wygasnąć 18 maja br., ale z dzięki negocjacjom prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana udało się ją przedłużyć o kolejne dwa miesiące – a więc do 17 lipca.
W roku gospodarczym 2022/2023, pomimo wszystkich trudności wojennych, Ukraina wyeksportowała łącznie 58,5 milionów ton zboża i nasion oleistych poprzez „korytarz zbożowy”.
RES na podst. TASS
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!