Władze Rosji tworzą na położonej daleko od kontynentu na północy Ziemi Franciszka Józefa nowe centrum turystyczne.
Centrum zlokalizowano na jednej z wysp archipelagu, Wyspie Hookera (ros. Wyspie Gukera). W tym miejscu w 1929 roku sowieccy badacze stworzyli pierwszą stację badawczą na kole podbiegunowym. Służyło przez dekady naukowcom. Teraz służyć będzie turystyce.
Inwestycja to odpowiedź na rosnące zainteresowanie turystów tym regionem świata, jak i zwiększające się wraz z topnieniem lodów możliwości żeglugi przez tzw. Szlak Północny, czyli poprzez akweny podbiegunowe z Ameryki Północnej do Europy.
Jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo do spraw Zasobów Naturalnych, Centrum turystyczne ma zostać otwarte już 30 sierpnia, na 90. rocznicę utworzenia stacji badawczej. Oficjalne otwarcie będzie połączone z przybyciem statku wycieczkowego „Silver Explorer”, który zmierza już na miejsce przez tzw. Północny Szlak Morski i Arktyczny Park Narodowy. Na pokładzie jest 144 turystów. Mają luksusowe warunki. Wycieczka z Nome w zachodniej Alasce kosztuje minimum 36 tys. dolarów. Statek zatrzyma się na Wyspie Hookera, ale ostatecznym celem wycieczki jest Tromso w Norwegii.
Na miejscu trwają jeszcze prace nad muzeum na otwartym powietrzu. 6 budynków stacji zostało poddanych remontowi generalnemu i przebudowie. Oferta dla turystów będzie obejmować zarówno noclegi na jedną lub na kilka nocy, jak i dłuższe wczasy.
Warto dodać, że nie tylko turyści interesują się coraz bardziej Arktyką i Północnym Szlakiem Morskim, ale też światowe mocarstwa, ze względu na strategiczne położenie, nieuregulowaną w wielu miejscach sytuację prawnomiędzynarodową i tamtejsze zasoby naturalne, do których dostęp będzie prawdopodobnie coraz łatwiejszy ze względu na ocieplanie się klimatu. Rosja zwiększa swoją obecność militarną w Arktyce, a kilka dni temu prezydent Donald Trump pół żartem, pół serio miał na półoficjalnym spotkaniu przedstawić pomysł kupna Grenlandii od Danii. Kilka miesięcy temu zaś prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił konieczność zaangażowania w Arktyce. Analiza na ten temat tutaj.
Oprac. MaH, themoscowtimes.com, warsawinstitute.org
fot. Nikołaj Gierniet, CC BY-SA 4.0
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!