Rosja ogłosiła gotowość do podjęcia „wzajemnych kroków” w przypadku zajęcia swojego mienia państwowego za granicą i przekazania rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy. Poinformował o tym Andriej Kliszas, przewodniczący komisji ds. ustawodawstwa konstytucyjnego i budowy państwa Rady Federacji Federacji Rosyjskiej.
Powiedział, że Rosja zamierza rozpocząć konfiskatę zagranicznych aktywów osób prawnych. Zaznaczył również, że możliwość konfiskaty mienia indywidualnego będzie decyzją sądu, gdyż rosyjski kodeks karny zawiera artykuły przewidujące częściową konfiskatę mienia.
Przypomnijmy, Unia Europejska i kraje G7 zamroziły rosyjskie aktywa o wartości ponad 300 mld dolarów. Szwajcaria zablokowała około 7,5 mld franków należących do Rosjan, a także 15 nieruchomości. Jednak Szwajcaria nie jest gotowa do konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów.
UE przedstawiła pomysł konfiskaty tego majątku w celu odbudowy zniszczonej infrastruktury Ukrainy. Komisja Europejska wystąpiła z pomysłem przekazania zamrożonych aktywów do funduszu, w którym można by nimi aktywnie zarządzać z zyskiem, aby sfinansować odbudowę Ukrainy.
Jednocześnie Bruksela zasugerowała, że majątek nie zostanie bezpowrotnie skonfiskowany – zostanie zwrócony Federacji Rosyjskiej w przypadku podpisania porozumienia pokojowego.
Niektóre państwa członkowskie są sceptycznie nastawione do tego pomysłu, ponieważ istnieją wątpliwości, czy konfiskaty można dokonać zgodnie z prawem. Niektórzy urzędnicy twierdzą, że może to stanowić ryzykowny precedens, zwiększając ryzyko dla stabilności finansowej. Kolejną przeszkodą jest to, że taka konfiskata może wymagać nowego ustawodawstwa.
4 stycznia 2023 r. władze niemieckie ogłosiły gotowość konfiskaty rosyjskich aktywów w celu pomocy Ukrainie.
Opr. TB, www.rbc.ru
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!