Gazprom podał, że przerwał dostawy gazu dla Holandii po tym, gdy holenderski państwowy operator gazowy GasTerra odmówil bezprawnego płacenia za niego w rublach.
To kolejny kraj UE, który odmówił płacenia za gaz w rublach, za co rosyjski Gazprom odciął dostawy gazu.
Rosja żąda, wbrew długoterminowym umowom, płacenia za gaz w rublach za pośrednictwem specjalnego konta, by wzmocnić swoją walutę w obliczu zachodnich sankcji.
GasTerra uzasadnił swoją decyzję odmowy płacenia w rublach tym, że stwarza ona „duże ryzyko” związane z sankcjami UE, a także z innymi ryzykami finansowymi i operacyjnymi.
GasTerra podkreślił też, że ciągle wzywa państwowy rosyjski koncern Gazprom do respektowania przewidzianej umową struktury płatności.
Również Bułgaria, Finlandia czy Polska odmówiły zapłaty za gaz w rublach, za co spotkały te kraje te same represje ze strony Gazpromu. Jednak kraje te zapewniaja, że mają możliwości zastąpienia gazu rosyjskiego.
Wczoraj agencja ekonomiczna Bloomberg podała też, że duński państwowy operator gazowy, Orted A/S, odmówił płacenia za rosyjski gaz w rublach.
Tymczasem minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky wezwał do ministerstwa rosyjskiego ambasadora w Pradze Aleksandra Zmiejewskiego. Przekazano mu wyrazy zaniepokojenia i wezwano do przestrzegania prawa przez Rosję w kwestii nieruchomości w Czechach.
„Misje dyplomatyczne na terytorium innego kraju muszą respektować nie tylko Konwencję Wiedeńską o Stosunkach Dyplomatycznych, ale także zasady i prawa kraju goszczącego. Rosja nie przestrzega żadnych z nich i nie szanuje praworządności” – napisał Lipavsky w oświadczeniu.
Według umów jeszcze z czasów Czechosłowacji i Związku Sowieckiego rosyjska ambasada w Pradze otrzymała dużą liczbę nieruchomości w Pradze, kurorcie sanatoryjnym Karlove Vary i innych miastach czeskich, zwolnione z opłat, ale pod warunkiem używania ich na cele dyplomatyczne.
Czeskie władze uważają jednak, że około 200 nieruchomości w kraju należących do rosyjskiej ambasady są w rzeczywistości wynajmowane, z czego ambasada czerpie korzyści finansowe.
Oprac. MaH, rferl.org, money.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!