Premier Białorusi Roman Gołowczenko i Federacji Rosyjskiej Michaił Miszustin podpisali w Moskwie 14 lipca trzy dokumenty dotyczące sektora energetycznego.
Zadowolony z rezultatów spotkania premier Roman Gołowczenko powiedział dziennikarzom, że dwa z nich dotyczą zmian umowy międzyrządowej w sprawie budowy białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu. Trzeci dokument reguluje warunki dostaw rosyjskiej energii na Białoruś.
„Dzisiaj podpisaliśmy trzy międzynarodowe dokumenty”, powiedział białoruski premier. Nie wchodząc w szczegóły rzucił tylko, że aż do końca nie miał pewności, co osiągnie w rozmowie z Miszustinem.
„Niemniej jednak zostało zrealizowane maksymalne zadanie: są to dwa protokoły do międzyrządowego porozumienia w sprawie budowy białoruskiej stacji nuklearnej i osobne porozumienie, regulujące warunki dostaw energii, w szczególności ropy naftowej, na Białoruś”.
Gołowczenko podkreślił, że wszystkie podpisane dokumenty odpowiadają interesom Białorusi;
„Co więcej, są one bardzo korzystne dla naszego kraju zarówno te dotyczące budowy elektrowni jądrowej, jak i podaży nośników energii”. Zaznaczył, że dzięki podpisanym aneksom do umowy budowlanej Ostrowca, Białoruś zaoszczędzi setki milionów dolarów.
Premier Białorusi przypomniał, że porozumienie w sprawie podpisania tych dokumentów zostało osiągnięte przez prezydentów państw, Aleksandra Łukaszenkę i Władimira Putina.
Jak zauważa portal biznesalert.pl, prawdopodobnie chodzi o porozumienie dotyczące warunków kredytowych. Rosjanie udzielili 10 mld dolarów kredytu na budowę białoruskiej siłowni jądrowej. W ostatnich miesiącach pojawił się spór pomiędzy Mińskiem a Moskwą związany z kwestią warunków spłaty tej pożyczki. Termin rozpoczęcia spłaty kredytu został odroczony z pierwszego kwietnia 2021 roku na ten sam dzień 2023 roku. Wydłużony został czas korzystania z kredytu do końca 2022 roku i zmieniona została stopa oprocentowania z mieszanego na stałe 3,3 procent rocznie. Według rosyjskiego ministerstwa finansów, zmiany te oznaczają 600 mln dolarów oszczędności strony białoruskiej.
Według danych z pierwszego kwietnia 2020 roku, dotychczasowa budowa elektrowni kosztowała już 4,22 mld dolarów, natomiast całość ma zmieścić się w kwocie sześciu miliardów dolarów.
oprac. ba na podst. belta.by/biznesalert.pl
1 komentarz
WRON
15 lipca 2020 o 20:45Po wyborach prezydenckich na Białorusi ruszy proces wchłaniania jej przez Rosję, w ramach tzw. głębszej integracji. Przyparty do ściany Łukaszenka najprawdopodobniej dał wreszcie na to zgodę pod gwarancję bezpieczeństwa i wysokiego stanowiska w „państwie związkowym”.