Kremlowscy stratedzy zakładają pewne ocieplenie w relacjach politycznych z Zachodem, zwłaszcza USA, w związku z pandemią koronawirusa – zauważa warsawinstitute.org. Stąd nie tylko płynące z Moskwy sygnały o potrzebie ograniczania czy wręcz znoszenia sankcji, ale też ponawiana co pewien czas oferta nawiązania z USA rokowań rozbrojeniowych.
Na razie ma to charakter próbnego balona – bo póki co tylko z poziomu MSZ Rosji. Szanse bowiem na osiągnięcie porozumienia, gdyby nawet doszło do rokowań, są nikłe.
Rosja gotowa jest do wznowienia dialogu z USA na temat kontroli nowych rodzajów uzbrojenia poza ramami układu New START – powiedział 28 kwietnia Siergiej Ławrow. Podczas wystąpienia w kuźni kadr dyplomatycznych Rosji, czyli Moskiewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (MGIMO), minister spraw zagranicznych przypomniał, że runda rozmów na temat stabilności strategicznej odbyła się w styczniu, jednak po stronie delegacji amerykańskiej nie było widać chęci szukania „konstruktywnych decyzji”.
Podobnie mówił już 14 kwietnia.
– Rosja jest gotowa do dialogu z USA na temat nowych systemów broni, w tym supersonicznej, w kontekście dyskusji o stabilności strategicznej; chce też rozmawiać o przyszłości układu New START – powiedział Siergiej Ławrow. Trzy dni później doszło do rozmowy telefonicznej sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo z Ławrowem.
Amerykanin powtórzył stanowisko USA, że przyszłe rozmowy o kontroli zbrojeń powinny obejmować także Chiny. Zarówno w kwestii New START, jak i wygasłego już INF (broń średniego zasięgu). To jednak może okazać się warunek zaporowy – ponieważ ani Pekin nie chce negocjować i ograniczać swych zbrojeń, ani Moskwa nie zamierza na Chińczyków w tej kwestii naciskać.
Druga kwestia, o którą zapewne rozbije się jakiekolwiek porozumienie, to obecność militarna USA w Europie. 28 kwietnia Ławrow powiedział, że w ramach rozmów powinien stanąć temat wycofania amerykańskiej broni jądrowej z Europy. Co ciekawe, wcześniej o tym nie wspominał.
Prezydent Donald Trump zaproponował w 2019 roku, aby USA, Rosja i Chiny rozpoczęły negocjacje o nowym pakcie, który zastąpi New START podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Układ wszedł w życie w lutym 2011 roku i zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach.
Obecnie to ostatnie już pozostające w mocy porozumienie USA i Rosji dotyczące ograniczenia zbrojeń. New START wygaśnie w lutym 2021 roku, jeśli strony nie uzgodnią jego przedłużenia.
4 komentarzy
dede
29 kwietnia 2020 o 16:09porozmawiamy o rozrojeniu, ale tylko wtedy gdy cena ropy jeszcze troszeczkę spadnie – a to już niedługo …..
Bobek
29 kwietnia 2020 o 23:03Z bandytami sie nie dyskutuje a jedynie stawia warunki z pozycji siły. Rosja juz w polowie nalezy do Chin wiec o rosji nalezy rozmwaiac z Chinami.
Stary Olsa
30 kwietnia 2020 o 01:11te Ławrow a gdzie córeczka mieszka? Czyżby w tych wstrętnych USA i ani myśli wracać do waszego raju chociaż sam nakradłeś miliardy? Wasza hipokryzja i zakłamanie sięga szczytu
wkurzony pacyfista
7 maja 2020 o 23:26Tak, to pokaż pierwszy jak się rozbrajasz! Kuźwa, tyle lat po wojnie, a na świecie ciągle atomówki, kuźwa, NATO nic nie robi!