Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej zaproponowało dopuszczenie mieszkańców okupowanych terytoriów ukraińskiego Donbasu do udziału w programie „przesiedlenia rodaków”. Takim osobom można zapewnić ziemię w słabo zaludnionych regionach Rosji.
Według RIA Nowosti, zgodnie z obowiązującymi zasadami, aby ubiegać się o udział w programie, mieszkańcy okupowanego Donbasu muszą wyjechać na Ukrainę.
MSW Rosji proponuje zmianę programu przesiedleń tak, aby mieszkańcy terenów okupowanych mogli aplikować bez barier.
Przypomnijmy, że program przesiedlenia Rosjan działa od 2006 roku i przewiduje pomoc osobom, które po rozpadzie ZSRR znalazły się poza granicami Rosji i chcą się tam przesiedlić.
Rosyjska prawniczka i specjalistka prawa międzynarodowego Maria Jarmusz wyjaśniła dziennikarzom, że takie przesiedlenia są w interesie społeczeństwa i gospodarki Federacji Rosyjskiej.
„Ci ludzie będą mieli okazję dostać za darmo ziemię, na przykład na Dalekim Wschodzie. Celem jest przesiedlenie tych osób tam, gdzie w Rosji potrzebny jest wzrost ludności i rozwój gospodarki” – wyjaśniła.
Według niej nie powinno się nakładać na Federację Rosyjską żadnych międzynarodowych sankcji za tę inicjatywę, ponieważ program przesiedleń rodaków nie oznacza przyznania obywatelstwa rosyjskiego mieszkańcom Oddzielnych Rejonów Obwodów Donieckiego i Ługańskiego (ORDŁO).
W kwietniu 2019 roku prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uproszczeniu odbioru rosyjskich paszportów przez mieszkańców tymczasowo okupowanego Donbasu.
Według rzecznika MSZ Ołeha Nikołenki w ciągu dwóch lat rosyjskie paszporty otrzymało ponad pół miliona mieszkańców ORDŁO. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy uważa, że Federacja Rosyjska celowo niszczy porozumienia mińskie, rozdając paszporty mieszkańcom Donbasu.
Członek ukraińskiej delegacji w negocjacjach mińskich, Ołeksij Reznikow, powiedział, że nielegalnie przesiedleni Rosjanie zostaną wydaleni z Krymu po powrocie półwyspu pod władzę Ukrainy. Według władz ukraińskich od początku okupacji na Krym przesiedlono co najmniej 500 tys. obywateli rosyjskich. Z kolei kontrolowany przez Rosję samorząd lokalny na Krymie twierdzi, że na półwysep przesiedlono od 700 tys. do miliona osób.
Ukraina z kolei rozszerzyła listę rosyjskich paszportów, które nie są uznawane na jej terytorium. W szczególności na Ukrainie nie będą uznawane dokumenty wydane w obwodzie rostowskim oraz paszporty zagraniczne wydane w Karju Krasnodarskim, gdzie głównie dokumenty wyrabiają mieszkańcy Krymu.
Opr. TB, https://ria.ru/
fot. https://v-variant.com.ua/
1 komentarz
qumaty
14 września 2021 o 19:06za Ural? Pół ziemii w europejskiej części Rosji leży odłogiem, a średnia wieku w wielu wsiach oznacza że zaraz ich nie będzie. Dołączą do tysięcy wymarłych wsi w tym kraju. Ile osób realnie wyjedzie z Donbasu? Tysiac, dwa? Co to zmieni w milionach chińczyków już dziś zasiedlających mniej czy bardziej legalnie rosyjski Daleki Wschód? Ten program pokazuje tylko bezradność Rosji wobec Chin