Putin przełożył datę zakończenia II wojny światowej na dzień, w którym rodziny 333 ofiar ataku czeczeńskich terrorystów na szkołę w Biesłanie będą opłakiwać swoje dzieci.
Władimir Putin podpisał ustawę o przesunięciu daty zakończenia II wojny światowej z 2 na 3 września. Jest to Dzień Solidarności w Walce z Terroryzmem, który został ustanowiony w Rosji w 2005 roku, rok po ataku terrorystycznym w Biesłanie. Odpowiedni dokument został opublikowany na portalu informacji prawnych (odpowiedznik Dziennika Ustaw).
3 września przypada rocznica przeprowadzonej przez siły rządowe krwawej operacji odbicia szkoły w Biesłanie z rąk terrorystów Szamila Basajewa, w której zginęło 333 osoby, w tym wiele dzieci. Czeczeńscy rebelianci żądający wycofania rosyjskich wojsk federalnych z Czeczenii zajęli budynek szkoły 1 września.
Przeciwko przeniesienia święta wypowiedziała się prezydencka Rada ds. Praw Człowieka – ciało konsultacyjne przy prezydencie Rosji, nazywając decyzję błędem. Rada oświadczyła, że „decyzje o ustanowieniu pamiętnych dat powinny jednoczyć ludzi, a nie ich dzielić”, a „przeniesienie Dnia Chwały Wojskowej z 2 na 3 września zostanie odebrane jako nieporozumienie przez rodziny i przyjaciół osób zabitych w potwornym ataku terrorystycznym”.
Do tej pory dzień zakończenia II wojny światowej był obchodzony w Rosji 2 września, w rocznicę kapitulacji Japonii.
Wcześniej ustawę przyjęła Duma Państwowa, stara data, 2 września, została zniesiona.
„Sformułowanie „3 września – Dzień zakończenia II wojny światowej (1945)” symbolizuje przejście od stanu wojny do pokoju, poszukiwanie pojednania i współpracy” – tak autorzy projektu tłumaczyli potrzebę zmain.
Przypomnijmy, 1 września 2004 roku, szkoła w Biesłanie została opanowana przez grupę uzbrojonych terrorystów należących do sił czeczeńskiego dowódcy polowego Szamila Basajewa.
Teren szkoły został otoczony przez milicję i jednostki sił specjalnych. Prowadzono negocjacje z napastnikami, a po dwóch dniach, aby uniemożliwić ucieczkę terrorystom, nastąpił szturm wojsk rosyjskich.
W jego wyniku zginęły 334 osoby, a ok. 700 zostało rannych, z czego 450 osób trafiło do szpitali. Zginęło też 32 napastników. Według oświadczenia prezydenta Władimira Putina w ataku zginęło 11 żołnierzy służb specjalnych, a kilkudziesięciu zostało rannych.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!