Dostęp do białoruskiej wersji strony internetowej Centrum Praw Człowieka „Wiasna” na Białorusi został decyzją władz ograniczony.
W ubiegłym roku strona „Wiasny” została zablokowana decyzją Ministerstwa Informacji, blokada dotyczyło jednak tylko wersji rosyjskojęzycznej- wersja białoruska otwierała się bez problemów.
Od 30 sierpnia br. czytelnicy z Białorusi nie mogą już otwierać również białoruskiej wersji strony.
Centrum Praw Człowieka „Wiasna” to największa na Białorusi organizacja broniąca praw człowieka, założona w 1996 roku na fali masowych protestów demokratycznej opozycji na Białorusi. Od początku swojej działalności zbiera informacje i udziela pomocy (w różnych formach) aresztowanym przeciwnikom reżimu i ch rodzinom. Mogą oni liczyć na pomoc prawną i wsparcie materialne.
Po kolejnych sfałszowanych wyborach prezydenckich i wybuchu protestów w sierpniu 2020 roku, to „Wiasna” informowała świat o bezprecedensowej skali represji reżimu wobec pokojowych demonstrantów, o tysiącach aresztowanych, o torturach w białoruskich więzieniach, o prześladowaniach dążących do wolności Białorusinów.
„Wiasna” posiada oddziały w całym kraju a liczba członków wynosi około 200 osób. 6 marca 2004 r. Centrum Praw Człowieka „Wiasna” zostało przyjęte do Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH). W 2007 roku Aleś Bialacki został pierwszym wiceprezesem FIDH z Europy Wschodniej i dwukrotnie został wybierany (2010 i 2013).
Obecnie, siedmiu działaczy „Wiasny” w tym założyciel i szef organizacji Aleś Bialacki zostali uwięzieni.
Za swoją działalność Bialacki został w 2011 roku skazany i odsiadywał wyrok 4,5 roku łagrów.
Prześladowanie obrońców praw człowieka i wolontariuszy toczy się na tle bezprecedensowych masowych represji politycznych i głębokiego kryzysu praw człowieka na Białorusi, w wyniku którego ucierpiały już tysiące białoruskich obywateli.
oprac. ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!