W listopadzie rezerwy walutowe Narodowego Banku Ukrainy wyniosły 26,1 mld dolarów. Poinformowała o tym jego służba prasowa.
Z raportu wynika, że w listopadzie rezerwy międzynarodowe Ukrainy zmniejszyły się bardzo nieznacznie – o 0,02%, czyli 4,7 mln dolarów. Wpływ na to w miały spłaty zewnętrznych i wewnętrznych zobowiązań państwa oraz działań Narodowego Banku w celu wyrównania wahań kursów walutowych na rynku walutowym, które zostały zbilansowane przez dochody z wymiany walut na korzyść rządu.
Generalnie, według NBU, dynamikę rezerw w listopadzie determinowały w szczególności działania rządu związane z zarządzaniem długiem publicznym.
„Dochody z wymiany walut na rzecz rządu wyniosły 355,5 mln dolarów, w tym 345,5 mln dolarów z emisji krajowych obligacji rządowych. Jednocześnie łączna wielkość płatności za obsługę i spłatę długu publicznego w walucie obcej wyniosła 319,6 milionów dolarów. Z tej kwoty 245,9 miliona dolarów wydano na obsługę i spłatę obligacji rządowych denominowanych w obcej walucie, a 72,5 miliona dolarów na spełnienie zobowiązań wobec MFW, pozostałe fundusze zostały rozdysponowane na wypełnienie innych zobowiązań rządowych w walucie obcej” – czytamy w komunikacie.
Na dynamikę rezerw wpłynęła również działalność NBU na międzybankowym rynku walutowym. Zwraca się uwagę, że na początku listopada popyt na walutę na międzybankowym rynku walutowym przewyższał podaż w wyniku kontynuacji ożywienia działalności gospodarczej, w tym aktywizacji importerów. Aby złagodzić wahania w kierunku deprecjacji, Narodowy Bank Ukrainy przeprowadził kilka interwencji w celu sprzedaży obcej waluty na kwotę 87 mln dolarów.
Jednocześnie, w niektóre dni, kiedy na rynku występowała nadwyżka podaży waluty obcej, Narodowy Bank Ukrainy pozyskał 41 mln dolarów. Przez ostatnie trzy tygodnie listopada rynek walutowy był zbilansowany, więc NBU nie podjął interwencji.
Rezerwy międzynarodowe Ukrainy spadły w październiku o 1,5% – do 26,1 mld dolarów.
W 2019 roku rezerwy walutowe Ukrainy wzrosły o 22% do 25,3 mld dolarów, osiągając poziom najwyższy od siedmiu lat.
Opr. TB, https://bank.gov.ua/
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!