MSWiA przygotowuje zmiany na polsko-białoruskiej granicy. Nowe kierownictwo resortu zapowiada m.in. „etyczne” wywózki nielegalnych migrantów.
W ostatnim tygodniu stycznia Straż Graniczna nie odnotowała ani jednej próby nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski – tak wynika z ostatnich raportów opublikowanych przez SG w srwisie X (Twitterze).
Jak zauważa portal dorzeczy.pl. przez pierwszy miesiąc 2024 r. funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali jedynie kilkadziesiąt prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Dla porównania w styczniu 2023 r. cudzoziemcy próbowali sforsować granicę aż 1,5 tys. razy.
Apogeum – przypomnijmy – wywołanego przez Łukaszenkę w 2021 roku kryzysu migracyjnego miało miejsce 8 listopada 2021 r. Od tamtej pory polscy funkcjonariusze policji, Straży Granicznej i żołnierze codziennie patrolują strefę przygraniczną.
W opublikowanym w piątek w „Rzeczpospolitej” materiale pt. „Straż Graniczna pomoże uchodźcom” pojawiły się informacje, że MSWiA w ramach przygotowywanych zmian, chce nałożyć na Straż Graniczną obowiązek formowania grup poszukiwawczo-ratowniczych przy granicy z Białorusią.
Odpowiedzialny w resorcie za migrację wiceminister Maciej Duszczyk wskazał, że zadaniem grup „będzie prowadzenie działań mających na celu zapobieganie kryzysom humanitarnym, do tej pory odnotowywanych przez działaczy organizacji pozarządowych czy też lokalnych mieszkańców”.
Drugą zmianą dotyczącą granicy ma być nowelizacja rozporządzenia dotyczącego pushbacków, czyli procedura zmuszania do powrotu za granicę. O zmiany w przepisach zwrócił się w połowie grudnia Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.
Na czym ma polegać zmiana? Ano na tym, że zatrzymani podczas nielegalnego przekraczania granicy imigranci otrzymają wsparcie humanitarne.
Tzw. pushbacki zostaną jednak zatrzymane dopiero po zamknięciu szlaku migracyjnego – przekonuje nowe kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
MSWiA opublikowało 1 lutego 2024 Harmonogram prac nad stworzeniem kompleksowej, odpowiedzialnej i bezpiecznej strategii migracyjnej Polski na lata 2025-2030
W przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Migracji.
ba za rp.pl/dorzczy.pl/polsatnews.pl
7 komentarzy
Jagoda
2 lutego 2024 o 12:45Wypowiedź imama z Australii Mohammada Tawhidiego, dotyczącą problemu, jaki powodują na zachodzie Europy nielegalni cudzoziemcy.
– To wy macie problem. To wy poszliście do muzułmańskich krajów i zaimportowaliście najgorsze …, które te kraje chciały umieścić w więzieniach lub odizolować od reszty społeczeństwa. Wy przyszliście i wzięliście ich do siebie. Po co ich importujecie? Dla taniej siły roboczej ? Ale ci islamscy ekstremiści nie chcą pracować ! Oni chcą bogactwa za darmo ! Chcą żenić się z francuskimi kobietami z blond włosami i niebieskimi oczami. Oni nie mają czasu, by pracować – powiedział w wywiadzie telewizyjnym imam Mohammad Tawhidi.
M
2 lutego 2024 o 17:40Oczywiście że tego chcą.
aby żyło się lepiej
4 lutego 2024 o 09:19A tymczasem w więzieniach w Pakistanie, Jemenie i Maroko pustki i hula wiatr.
Amatorzy życia na cudzy koszt wyjechali do Europy.
I jaka to oszczędność dla tych krajów…
Polak
3 lutego 2024 o 15:21Tusk pod Trybunał Konstytucyjny! Wojnę hybrydowa z Polska i NATO nazywa ” prawami człowieka”?
validator
3 lutego 2024 o 21:47Dopiero teraz ruskie służby będą miały używanie!!! Brawo. Po prostu brawo.
konsternacja
4 lutego 2024 o 14:17A po co jakieś tam wywózki? Wystarczy udać się na przejście graniczne, okazać dokumenty i poprosić o azyl w Polsce. Oh..nie chcemy w Polsce i musimy nielegalnie przez zieloną granicę?
biruba
5 lutego 2024 o 10:02Czytam, i czytam … jakież to rewolucyjne zmiany nastąpią, a tu okazuje się, że dopiero zbiera się komitet i zaczynają dyskutować, zaś wyniki w postaci projektów nowych aktów prawnych, pojawią się najwcześniej za dwa lata !!! A jakby się kto pytał to push-backi na razie pozostają i to jedyna dobra informacja!