Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy prowadzą działania kontrwywiadowcze w siedmiu obiektach Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego w obwodzie chmielnickim. Poinformował o tym Zarząd SBU w obwodzie chmielnickim.
Działania odbywają się w Administracji Diecezjalnej diecezji szepietowskiej i w katedrze św. Michała w Szepietowce, klasztorze Narodzenia Bogurodzicy we wsi Horodiszcze (rejon szepietowski), klasztorze św. Sprawiedliwej Anny w Sławucie, kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sławucie, kościele Świętych Męczennic Wiery, Nadieżdy, Ljubwi i Zofii w Szepietowce, katedrze Ikony Matki Bożej „Płonący krzew” w Nieteszinie, oraz kościele Zmartwychwstania Pańskiego we wsi Winkowce.
„Działania są podejmowane wspólnie z Policją Narodową w ramach systematycznych prac Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w zakresie przeciwdziałania dywersyjnej działalności rosyjskich służb specjalnych w naszym kraju. Biorąc pod uwagę zbrojną agresję Federacji Rosyjskiej, jednym z celów tych działań jest przeciwdziałanie wykorzystaniu wspólnot religijnych jako komórek „rosyjskiego świata” i zapewnienie bezpieczeństwa ludności przed prowokacjami i aktami terrorystycznymi” – czytamy w komunikacie SBU.
Przy bezpośrednim udziale przedstawicieli kościoła funkcjonariusze organów ścigania przeprowadzają kontrole wskazanych terytoriów i lokali w celu wykrycia przedmiotów objętych zakazem obrotu i przeprowadzają weryfikację osób, które mogą być zaangażowane w nielegalne działania na szkodę suwerenności państwowej Ukrainy.
Służba bezpieczeństwa zapewnia, że wszystkie działania odbywają się w ramach obowiązujących przepisów.
Od 22 listopada funkcjonariusze SBU prowadzą działania kontrwywiadowcze w miejscach kultu religijnego na terenie klasztorów i diecezji ukraińskiej cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego.
1 grudnia prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poleciła rządowi skierować do Rady Najwyższej projekt ustawy mającej na celu zapobieganie działalności na Ukrainie organizacji religijnych powiązanych z ośrodkami wpływów w Federacji Rosyjskiej.
1 grudnia Ławra Kijowsko-Peczerska została oficjalnie zarejestrowana jako klasztor należący do Kościoła Prawosławnego Ukrainy.
26 grudnia Paweł Łebied, namiestnik Ławry Kijowsko-Peczerskiej, poinformował, że Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Moskiewskiego wygasła dzierżawa dwóch największych kościołów na terenie Ławry Górnej – Wniebowzięcia NMP i refektarzowego. Od 1 stycznia 2023 r. przedstawiciele UKP Patriarchatu Moskiewskiego nie będą mieli wstępu do tych kościołów.
27 grudnia Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy ogłosiło, że nie będzie przedłużać dzierżawy kościołów Wniebowzięcia NMP i refektarzowego.
Tego samego dnia Sąd Konstytucyjny Ukrainy uznał za konstytucyjną ustawę nakazującą zmianę nazwy Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego ze wskazaniem na jego przynależność do Rosji.
Opr. TB, www.facebook.com/ssu.khmelnitsky
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!