Nieuznana Republika Górskiego Karabachu oficjalnie przestała istnieć 1 stycznia 2024 roku.
Stało się tak zgodnie z dekretem podpisanym we wrześniu przez ówczesnego tzw. prezydenta nieuznawanej republiki Samwela Szahramaniana.
Ostatni prezydent podpisał dekret o rozwiązaniu wszystkich instytucji państwowych do 1 stycznia 2024 r. – od tego dnia samozwańcza republika oficjalnie przestaje istnieć.
Odpowiedni dekret wydano po błyskawicznej jednodniowej operacji wojskowej Baku rozpoczętej 19 września, w wyniku której Azerbejdżan skutecznie oddał pod kontrolę Górski Karabach.
Wcześniej premier Armenii Nikoł Paszynian zadeklarował, że Armenia nie udzieli pomocy wojskowej Ormianom z Karabachu.
„Armenia nie bierze udziału w operacjach wojskowych i jeszcze raz chcę zauważyć, że Republika Armenii nie ma armii w Górskim Karabachu. Nie będziemy w tej chwili podejmować żadnych pochopnych działań”,
– oświadczył Paszynian, a jego słowa wywołały sprzeciw opozycji. W Erywaniu doszło do potężnego wiecu, którego uczestnicy domagali się dymisji premiera, część próbowała włamać się do gmachu rządowego.
Chociaż prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew obiecał zagwarantować prawa i bezpieczeństwo etnicznym Ormianom, dziesięciolecia braku zaufania, wojen, wzajemnej nienawiści i przemocy sprawiły, że wielu mieszkańców Górskiego Karabachu zwątpiło w możliwość pokojowej reintegracji regionu.
W rezultacie ponad 100 tysięcy etnicznych Ormian opuściło Karabach i udało się do Armenii.
Od tego momentu premier Armenii wysyła sygnały świadczęce, że kraj zwraca się na Zachód.
ba za armenpress.am/report.az
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!