Samorząd Rejonu Wileńskiego na początku kwietnia 2022 roku podpisał umowę na renowację i uporządkowanie dworu w Mazuryszkach, w gminie Zujuny. Planowane w projekcie prace obejmują m.in. kompleksowy remont budynku, dostosowanie go do potrzeb zwiedzających, w tym niepełnosprawnych, zakup nowego sprzętu i mebli.
Projekt odrestaurowania dworu w Mazuryszkach jest częściowo powiązany z innym projektem realizowanym przez Samorząd Rejonu Wileńskiego – „Uporządkowanie areału krajobrazowego dworów w Pikieliszkach i Mazuryszkach i uporządkowanie gruntów zdegradowanych w rejonie wileńskim”.
Informacje o XIX-wiecznym dworze w Mazuryszkach są dosyć skąpe. Wiadomo, że w XVIII wieku Mazuryszki należały do Józefa Sulistrowskiego. W roku 1805 właścicielem dworu był Antoni Prozor, wojewoda witebski. W połowie XIX wieku majątek stał się własnością Teodora Iłłakowicza, jednego z kredytorów Prowizora. Iłłakowiczowie władali Mazuryszkami do początku XX wieku.
W latach 1918–1920 kilkudziesięciohektarowe gospodarstwo wraz z dworem kupił słynnego kresowy zagończyk pułkownik Jerzy Dąbrowski – „Łupaszka”, który mieszkał tu i gospodarzył, wraz z rodziną, do 1939 roku.
Warto dodać, iż w październiku 1918 roku Jerzy Dąbrowski wraz z bratem Władysławem wstąpili do Samoobrony Wileńskiej generała Władysława Wejtki broniącej Wileńszczyzny i Wilna przed bolszewikami. W kampanii wrześniowej płk kaw. Jerzy Dąbrowski dowodził 110. Rezerwowym Pułkiem Ułanów i trafił do sowieckiej niewoli. Z powodu jego zasług w walkach z bolszewikami w latach 1919–1920, po straszliwych torturach, został skazany na karę śmierci i stracony w więzieniu w Mińsku w nocy z 16 na 17 grudnia 1940 roku.
W okresie powojennym w dworze w Mazuryszkach działała szkoła.
W odrestaurowanym dworze w Mazuryszkach planowane jest powołanie Centrum Rzemiosł Dawnych, co ma w zamyśle zapewnić ciągłość tradycji, obyczajów, rzemiosł tradycyjnych i dziedzictwa kulinarnego Wileńszczyzny. Będą tutaj również gromadzone i przechowywane nośniki informacji (biblioteka, audioteka) dotyczących obiektu w Mazuryszkach i jego otoczenia.
Prace remontowe rozpoczęły się wiosną 2022 roku, od wzmacniania ścian, montażu instalacji grzewczej i wodno-kanalizacyjnej, remontu dachu oraz przygotowanie podłoża pod podłogę.
Budynek gospodarczy został już całkowicie oczyszczony – odrestaurowano także całość kamiennego muru, ułożono strop, rozpoczęto montowanie konstrukcji dachowych.
W trakcie dalszej realizacji projektu zostanie uporządkowany skwer przy dworze, zbudowane ścieżki dla pieszych, zasadzone zieleńce i zasiany trawnik. Obok stawu planowana jest również budowa boiska i parkingu.
Wartość projektu odbudowy dworu w Mazuryszkach opiewa na ponad 1,7 milionów euro. Samorząd Rejonu Wileńskiego przeznaczył na ten projekt 1,3 mln euro, z budżetu państwa pozyskał kolejnych 400 tys. euro.
RES
1 komentarz
Tomasz
24 listopada 2022 o 10:24Drobna poprawka. Po kampanii wrześniowej zdołał przedostaź się na Litwę. Był internowany w Kownie. W ręce bolszewików wpadł dopiero po aneksji Litwy.