Szwecja ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Znajdą się w nim między innymi łodzie bojowe.
Rząd Szwecji przeznacza dla Ukrainy nowy pakiet pomocy wojskowej w wysokości 7,1 mld koron szwedzkich (około 682 mln dolarów). To piętnasty pakiet pomocowy i największy jak dotąd.
„W końcu chodzi o człowieczeństwo i przyzwoitość. Jeśli będziemy mogli wesprzeć Ukrainę, oczywiście, że to zrobimy. Chodzi także o ochronę wartości i interesów ważnych dla Szwecji”,
– poinformował na konferencji prasowej minister obrony Paul Jonson.
Według niego 15. pakiet pomocowy postrzegany jest jako ważny sygnał dla Ukrainy w przededniu rocznicy wojny, że szwedzkie wsparcie będzie kontynuowane, a także sygnał dla Rosji, że Szwecja nie pozwoli, aby rozdarta wojną Ukraina pozostała bez pomocy.
Nowy pakiet obejmuje 10 łodzi bojowych i 20 łodzi grupowych, a także broń podwodną, taką jak miny i torpedy, o wartości 1,1 miliarda SEK.
W pakiecie znajduje się także amunicja artyleryjska kompatybilna z przesłanym wcześniej przez Szwecję systemem Archer. Ponadto Robot 70 to system obrony powietrznej, który jest już na wyposażeniu Ukrainy.
W transporcie znajdą się także rakiety przeciwpancerne, granatniki Carl Gustaf oraz sprzęt wojskowy, taki jak granaty ręczne, sprzęt medyczny i pojazdy medyczne.
Ponadto 1 miliard koron zostanie przeznaczony na zakup sprzętu wojskowego z różnych funduszy, a 1 miliard koron zostanie przeznaczony na zamówienie dla Ukrainy nowych wozów bojowych Stridsfordon 90 (CV90). Kolejne 400 milionów koron zostanie przeznaczone na różne inicjatywy edukacyjne na rzecz Ukraińców.
Minister nie określa dokładnie, ile czasu upłynie, zanim broń znajdzie się na froncie. Rząd podejmie decyzję w czwartek
„Ale raczej tygodnie niż miesiące” – mówi Pål Jonson.
Pål Jonson nie wyklucza, że Szwecja będzie w przyszłości wysyłać na Ukrainę samoloty Gripen, ale podkreśla, że taka decyzja będzie podejmowana we współpracy z kilkoma innymi krajami i nastąpi po tym, jak kraj oficjalnie wstąpi do NATO i zostanie objęty gwarancjami, wynikajćymi z Artykułu 5 oraz wspólnym planowaniem obronnym.
Prawdopodobnie nastąpi to wkrótce, bo blokujące decyzję Węgry wreszcie się złamały.
20 lutego media podały, że partia premiera Viktora Orbana, zwróciła się do przewodniczącego parlamentu o włączenie głosowania nad akcesją Szwecji do NATO do porządku dziennego obrad 26 lutego.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziękuje Szwecji i premierowi Ulfowi Kristerssonowi osobiście na portalu X.
„Dzięki wsparciu Szwecji udało nam się ocalić tysiące istnień ludzkich, chronić nasze wspólne wartości i obronić naszą Europę” – pisze Zełenski.
ba za expressen.se
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!