4 czerwca zakończyło się tegoroczne, 65. spotkanie Grupy Bilderberg. Odbyło się w USA, w hotelu Westfields Marriott w Chantilly, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Białego Domu w Waszyngtonie. Potwierdzono uczestnictwo 131 osób reprezentujących świat międzynarodowej politki, przemysłu, finansów, mediów oraz nauki z 21 państw.
Wśród tegorocznych gości byli m.in.: Henry Kissinger, Christine Lagarde (szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego), Jens Stoltenberg (sekretarz generalny NATO), Jose Manuel Barroso (były szef Komisji Europejskiej, obecnie zasiada w radzie dyrektorów Goldman Sachs International). Na spotkanie zaproszony został Radosław Sikorski (w zeszłym roku obecna była również jego żona, Anne Applebaum, amerykańska dziennikarka gazety Washington Post, ale w tym roku nie było jej na liście gości). W przeszłości uczestnikami z Polski byli m. in. Hanna Suchocka, Andrzej Olechowski, Aleksander Kwaśniewski oraz Jacek Rostowski.
Oficjalne zaprezentowane tematy tegorocznej dyskusji Grupy Bilderberg wywołały falę spekulacji, przede wszystkim z powodu zapowiedzi „recenzowania” działań nowego prezydenta USA Donalda Trumpa i jego polityki „America First”, zagrażającej interesom potężnych grup wpływu.
Klub Bilderberg to nieformalne międzynarodowe stowarzyszenie wpływowych osób ze świata polityki i gospodarki. W corocznych spotkaniach grupy udział bierze od 120 do 150 osób. Omawiane są kluczowe dla świata sprawy. Pierwsze spotkanie Klubu Bilderberg odbyło się w holenderskim Hotelu de Bilderberg (stąd pochodzi nazwa grupy) w Oosterbeek w maju 1954 roku z inicjatywy polskiego polityka i emigranta Józefa Retingera, który przekonał do swojego pomysłu holenderskiego księcia Bernharda.
Urodzony w 1888 r. w Krakowie, Józef Retinger zmarł w 1960 r. w Londynie. Był literaturoznawcą, pisarzem i politykiem. Jako doradca współpracował m.in. z generałem Władysławem Sikorskim. Był pierwszym przedstawicielem dyplomatycznym RP przy rządzie ZSRR po podpisaniu układu Sikorski–Majski. Po wojnie zasłynął jako orędownik idei zjednoczonej Europy. Był stałym bywalcem zarówno w siedzibie brytyjskiego premiera na Downing Street jak i u amerykańskiego prezydenta w Białym Domu. Jeden z twórców Wspólnoty Europejskiej. W 1958 r. nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Retinger był stałym sekretarzem Klubu Bilderberg aż do śmierci w 1960 roku. Od 1959 roku udział w spotkaniach grupy Bilderberg brał Zbigniew Brzeziński, który działał również od 1973 roku we współzałożonej przez siebie „bliźniaczej” do Klubu tzw. Komisji Trójstronnej.
Niejawność spotkań i wpływy zapraszanych na nie osób spowodowały, że niektórzy komentatorzy przypisują członkom Grupy Bilderberga tworzenie nieformalnego rządu światowego, a w konsekwencji zamiar wprowadzania rozwiązań ekonomiczno-politycznych sprzecznych z wolą społeczeństw. Zwolennicy teorii spiskowej dotyczącej nowego porządku świata wskazują Klub Bilderberg jako bezpośrednich kontynuatorów idei zakonu iluminatów.
w 2013 r. Grupa po raz pierwszy w historii zdecydowała się na ujawnienie programu spotkania. Rozmawiano wówczas o przemianach na Bliskim Wschodzie, wojnach w cyberprzestrzeni oraz tzw. big data, sprawach związanych z analizą ogromnych, szybko zmieniających się zbiorów danych. Przed spotkaniem Klubu Bilderberg w 2015 roku uchodząca od lat za eksperta w temacie hiszpańska dziennikarka Cristina Martin Jimenez pisała, że spotkanie miało dotyczyć trzeciej wojny światowej i przyszłości, jaka czeka Sojusz Północnoatlantycki. W tegorocznej agendzie Grupy Bildenberg zapowiedziano następujące główne (co nie oznacza, że wszystkie) tematy, jakie poruszano: 1. Działania administracji nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa. 2. Aktualny stan relacji transpacyficznych oraz możliwe scenariusze dalszego rozwoju. 3. Obrona koncepcji stosunków i sojuszów transpacyficznych. 4. Przyszłość Unii Europejskiej. 5. Czy proces globalizacji może zostać spowolniony? 6. Praca, dochód oraz niezrealizowane oczekiwania. 7. Wojna informacyjna. 8. Dlaczego populizm wzrasta? 9. Pozycja Rosji w międzynarodowym porządku. 10. Bliski Wschód. 11. Rozprzestrzenianie się broni nuklearnej. 12. Chiny. 13. Bieżące wydarzenia.
Kresy24,pl
4 komentarzy
jubus
5 czerwca 2017 o 13:25Obecność szefa NATO, pokazuje, że ta organizacja jest równie bandycka jak UE, a nawet i bardziej. Cóż, póki co w Polsce, mamy propagandę pro-NATOwską, ta unijna nieco osłabła, ale też jest. Czy kiedykolwiek doczekamy się władz w kraju, które powiedzą jasno: Polska a nie NATO, UE, ONZ, ChRL, UEA, WTO i inne siedliska globalizmu.
ktos
6 czerwca 2017 o 08:01Oczywiscie zgodnie z twoja propozycja powinnismy wystapic z wszystkich organizacji? To po koeli… wystepujemy z UE i tym samy z Schengen. Efekt? 2mln Polakow zostaje zmuszonych do powrotu do kraju (bezrobocie rosnie do 20%). W tym samym momencie wielkie koncerny z Zachodu wyprowadzaja stad swoje fabryki. Nie oplaca sie ich miec w Polsce bo musza placic clo na produkty. W tym momencie bezrobocie rosnie do 30%. Spada handel z UE z powodu cel ktore musimy placic (a najwiecej sprzedajemy do UE), czesc firm pada. Znowu rosnie bezrobocie. Pozostajemy z pusta kasa i wysokim bezrobociem.
W tym samym momencie wystepujemy z NATO i zostajemy z biednym krajem ze slaba armia, bez sojusznikow.
SyøTroll
7 czerwca 2017 o 16:36Powinniśmy, ale wystąpienie z UE, może nam się nie opłacać, lub być wręcz niebezpieczne, na dłuższą metę. Co innego gdyby zaczęła się od środka rozpadać. W kwestii NATO korzystniejsze byłoby stowarzyszenie lub umowa dwustronna niż członkostwo. Ale to moje zdanie, nikt nie musi się z nim zgadzać.
amtrak1971
6 czerwca 2017 o 14:37,, Polska musi trzymac z ludzmi , panstwami ktore maja pieniadze , sama nic nie zdziala jest za biedna ,,tak bylo jest i bedzie ,,bez pieniadza nic nie zdzialasz,,