Rada Praw Człowieka ONZ zagłosowała za przyjęciem rezolucji o wszczęciu śledztwa w sprawie zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie. Za przyjęciem rezolucji głosowały 33 państwa, tylko dwa – Chiny i Erytrea – głosowały przeciw. Według Sky News kolejne 12 państw wstrzymało się od głosu.
Dzisiaj w Genewie odbyło się nadzwyczajne spotkanie wiodącego organu międzynarodowej organizacji praw człowieka w celu rozpatrzenia dowodów zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie.
Ukraina twierdzi, że od czasu inwazji Rosji na ten kraj, która rozpoczęła się pod koniec lutego, zidentyfikowała setki podejrzanych o zbrodnie wojenne.
Dyrektor Kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, komentując przyjęcie uchwały większością głosów, podkreślił, że śledztwo ONZ to „tylko jedno z narzędzi”.
„Barbarzyńskie morderstwa, gwałty i maltretowanie naszego narodu, kobiet i dzieci nie pozostaną bez odpowiedzi dla Rosjan” – powiedział.
Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet, przemawiając na 34. sesji specjalnej Rady, powiedziała, że wiele okrucieństw rosyjskich wojskowych na Ukrainie można utożsamiać ze zbrodniami wojennymi.
Zaznaczyła, że rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała śmierć i cierpienie ludności cywilnej. Do tej pory w samym obwodzie kijowskim znaleziono ponad tysiąc ciał cywilów. Niektóre z tych osób zginęły podczas walk, inne zostały doraźnie rozstrzelane. Niektórzy zmarli z powodu nieotrzymania na czas opieki medycznej.
„Skala bezprawnych zabójstw, w tym doniesienia o masowych egzekucjach na obszarach na północ od Kijowa, jest szokująca. Chociaż mamy informacje o 300 takich zabójstwach, liczba ta będzie rosła w miarę pojawiania się kolejnych dowodów. Te zabójstwa cywilów były często celowe…” – podkreśliła.
Bachelet zauważyła, że cywile ginęli, gdy przechodzili przez ulicę lub opuszczali schrony w poszukiwaniu jedzenia i wody, lub gdy próbowali opuścić strefę wojny w swoich samochodach.
„Nieuzbrojeni miejscowi mężczyźni zostali zabici, ponieważ rosyjscy żołnierze podejrzewali ich o wspieranie sił ukraińskich lub uważali ich za potencjalne zagrożenie, a niektórzy byli torturowani przed śmiercią” – powiedziała.
Przypomniał sytuację w mieście Mariupol, którego mieszkańcy „od początku zbrojnego ataku Rosji doświadczali niewyobrażalnych okropności”.
Przypomnijmy, 7 kwietnia Zgromadzenie Ogólne ONZ usunęło Rosję z Rady Praw Człowieka w związku z oskarżeniami o drastyczne łamanie praw podczas agresji na Ukrainę. 93 państwa głosowały za, 24 było przeciw, 58 wstrzymało się od głosu.
Poprzedziło to spotkanie, na którym omawiano rosyjskie zbrodnie wojenne w Buczy i innych miastach pod Kijowem, które znajdowały się pod czasową okupacją Federacji Rosyjskiej.
10 maja Zgromadzenie Ogólne ONZ przytłaczającą większością głosów opowiedziało się za zastąpieniem Rosji przez Republikę Czeską w kierownictwie międzynarodowej organizacji praw człowieka. W tajnym głosowaniu za Republiką Czeską głosowało 157 krajów, a 23 wstrzymało się od głosu.
Opr. TB, https://news.sky.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!